Tři největší světoví spotřebitelé uhlí, Čína, Indie a USA, se chystají natolik zvýšit spotřebu, že to bude znamenat návrat k hodnotám před pandemickým poklesem. Ekologové kritizují, že současně dojde k nárůstu emisí.
Čína a Indie, které dohromady tvoří téměř dvě třetiny světové spotřeby uhlí, v nejbližší době neplánují žádný uhelný útlum. Americké elektrárny letos spotřebují o 16% více uhlí než v roce 2020, a pak další 3% v roce 2022, uvedla minulý týden Energetická informační správa, napsal server msn.com.
Čtěte také:
Ve Wyomingu chtějí pohřbívat větrníky do uhelných dolů
Energetika může rozhodovat volby do sněmovny
Nárůst poptávky v USA pramení z vyšších cen zemního plynu a zotavení z pandemie. Ceny zemního plynu jsou o více než 40% vyšší než před rokem. EIA očekává, že ceny plynu zůstanou vysoké i do roku 2022, což ukazuje na silnou poptávku po uhlí v příštím roce.
Pro Čínu a Indii je to odraz rostoucí poptávky po elektřině, který udržuje uhlí jako dominantní zdroj výroby energie, i když přidává obrovské množství solární a větrné kapacity.
V posledním pětiletém plánu Číny, který byl oznámen 5. března, premiér Li Kche-čchiang nestanovil tvrdý cíl pro snížení emisí a řekl, že uhlí zůstane klíčovou součástí energetické strategie. Peking sice v posledních letech snížil podíl uhlí na energetické mixu, celková spotřeba energie ale výrazně vzrostla, takže se také zvýšila jeho spotřeba. Čína má také největší flotilu uhelných elektráren na světě a více než polovině z nich je méně než 10 let. Mohou tak běžet ještě několik desetiletí a je velmi nepravděpodobné, že by je Čína předčasně zavírala.
V Indii uhlí nadále představuje přibližně 70% výroby elektřiny. Její spotřeba letos vzroste o 10% a podle agentury Bloomberg Intelligence se má každoročně zvyšovat minimálně do roku 2027. Společnost Coal India, největší světový producent, očekává, že se zvýší spotřeba, protože průmyslová odvětví včetně oceli, cementu a hliníku se vrátí na úroveň produkce před pandemií. Společnost tento měsíc schválila investice do nových dolů a expanzí ve výši více než 6 miliard dolarů. „U uhlí existují problémy se změnou klimatu, ale energetické potřeby Indie nedovolují toto palivo opustit,“ řekl technický ředitel společnosti Binay Dayal.
Podle Mezinárodní energetická agentury se letos po dvou po sobě jdoucích meziročních poklesech zvýší celková globální poptávka po uhlí o 2,6%.