Doba čtení:1 m, 34 s
Český miliardář Daniel Křetínský. Foto: EPHOLDING

Český miliardář Daniel Křetínský bude zřejmě na právě končící rok 2018 vzpomínat v dobrém. Jeho byznysu se daří i díky sázce na uhlí.

Na uhlí se mladý český byznysmen zaměřil v době, kdy už se hlasitě mluvilo o jeho konci. Díky tomu mohl uhelné doly i elektrárny získávat za velmi výhodné ceny. Například hnědouhelné elektrárny a doly v německé Lužici, které získal Křetínský spolu s PPF Investments před dvěma lety téměř zadarmo, vydělaly jen loni přes čtyři miliardy korun čistého. Letošní čísla budou podle všeho díky rychlému růstu cen elektřiny ještě lepší. Uhelné i další elektrárny má EPH vedle Německa i v dalších zemích, takže patří do desítky největších výrobců elektřiny v Evropě. Některé z nich dál spalují uhlí, jiné předělává na biomasu, napsal server idnes.cz.

Čtěte také:
EPH má exkluzivitu na vyjednávání o Uniperu
Křetínský se vzdal většiny v EP Industries

Navzdory politickým proklamacím je uhlí stále potřeba. Daniel Křetínský to ví velmi dobře. Proto jde do finále v jednání o koupi francouzských aktiv skupiny Uniper. Pokud vše klapne, získá do svého portfolia další dvě uhelné elektrárny. A není důvod pochybovat, že to bude nejspíš další z úspěšných transakcí.

Křetínský je vlastníkem Energetického a průmyslového holdingu. Jeho majetek se podle magazínu Forbes neustále zvětšuje. Nyní činí 59 miliard korun, oproti loňskému roku o 9 miliard více. Křetínského impérium nyní zahrnuje celkem 50 firem v České republice, na Slovensku, v Německu, Itálii, Velké Británii, Polsku a Maďarsku. Kromě výroby elektřiny provozují firmy z holdingu důležitý evropský plynovod přes Slovensko a řadu velkých tepláren, zejména v Česku. Křetínský je také například majitelem vydavatelství CNC, které vydává například nejčtenější český deník Blesk, či vlastníkem fotbalového klubu AC Sparta Praha.

Mohlo by vás zajímat:
Rypadlo dostalo k narozeninám novou lopatu
TOP 10 navždy bohatých
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa