Uhlí je pro Česko stále klíčové

Generální ředitel skupiny ČEZ Daniel Beneš odhaduje, že reálný termín, kdy se v české energetice přestane používat uhlí, je až kolem roku 2050. Foto: ČEZ

Česká republika je zatím ohledně útlumu těžby uhlí opatrná. Je totiž stále významnou součástí tuzemského energetického mixu. Vloni bylo z uhlí vyrobeno asi 42 procent elektřiny.

Na dole Bílina může například těžba pokračovat díky rozhodnutí vlády o prolomení limitů těžby. Nyní probíhá hodnocení vlivu rozšířené těžby na životní prostředí (EIA). Do konce května vydá ministerstvo životního prostředí k rozšíření těžby stanovisko. Podle stávající legislativy má tento důl povolenou těžbu do roku 2030. Nyní se plánuje prodloužení těžby o pět let. Těžaři tam chtějí do roku 2035 vytěžit ještě asi 150 milionů tun uhlí, uvedl server E15.cz.

Čtěte také:
ČEZ postaví teplovod z Temelína pro Budějovice
ČEZ hlásí dramatický pokles zisku

Na největším dole ČSA se uhlí přestane dolovat v roce 2024. O zachování limitů těžby uhlí v lomu ČSA rozhodl v roce 2015 kabinet Bohuslava Sobotky. Ministr životního prostředí Richard Brabec ale nedávno při návštěvě Litvínova uvedl, že odepsání zásob uhlí v oblasti lomu ČSA teď není pravděpodobné. „Nevidím důvod pro prolamování limitů těžby na dole ČSA, ale konečné odepsání zásob v této oblasti momentálně nepovažuji za příliš pravděpodobné,“ řekl doslova ministr, podle nějž využití uhlí v České republice skončí až kolem roku 2040.

Generální ředitel skupiny ČEZ Daniel Beneš pak odhaduje, že reálný termín, kdy se v české energetice přestane používat uhlí, je dokonce kolem roku 2050. „Pro vysoce účinné centralizované teplárenské soustavy by mělo smysl uvažovat ještě o pár letech navíc, ale spíše očekávám přechod na biomasu,“ řekl Beneš před časem pro iUHLI.cz.

„Ovlivňuje nás nejen situace v Německu, ale v celé Evropě, vnímáme odklon od fosilních paliv, počítáme s tím, že doba uhelná pozvolna končí. Nicméně nelze odejít od uhlí překotně – Evropa, a především země, které mají vlastní uhlí, na to ještě nejsou připraveny. Chceme být mostem mezi dnešní konvenční a budoucí alternativní energetikou,“ řekl našemu serveru ředitel holdingu Sev.en Energy Luboš Pavlas.

V Česku se loni vytěžilo meziročně méně uhlí. Výrazněji klesla produkce černého uhlí. Objem vytěženého hnědého uhlí pak proti předloňsku klesl pouze mírně. Objem těžby černého uhlí se proti roku 2017 snížil o 18 procent na 4,5 milionu tun. U hnědého uhlí šlo o pokles pouze o 0,4 procenta na 39,2 milionu tun. O 2,5 procenta na 2,5 milionu tun naopak vzrostlo množství vyrobeného koksu.