Grónsko se brzy stane těžební velmocí

Grónsko_mesto_Sisimiut__wikipedia_Chmee2-Valtameri_compressed

Grónsko se může stát nejbohatším státem na světě. Foto: wikipedia.org Chmee2/Valtameri

Již několik let probíhá v Grónsku průzkum vhodných lokalit pro těžbu uhlí, ropy, drahých a především vzácných kovů. Grónsko se tak brzy stane velkým celosvětovým hráčem, který díky svým obrovským zásobám nerostů může ohrozit dominanci Číny.

V Grónsku je zatím prokázaných asi 200 milionů tun uhlí. V nejbližší budoucnosti se ovšem s jeho těžbou nepočítá.

Čtěte také:
VIDEO: Australská řeka v plamenech
Krutá prognóza pro těžaře v Austrálii

Zásoby ropy byly nalezeny u grónského pobřeží v hloubce jeden kilometr a odhadují se na 110 miliard tun, což představuje asi 803 miliard barelů. Roční celosvětová spotřeba ropy činí asi 33 miliard barelů a pouze grónské zásoby by nám tedy vystačily na dalších 24 let.

Na počátku letošního roku se oficiální představitelé Grónska a Dánska dohodli na způsobu bezpečné těžby a exportu uranu, který se bude v nejbližší době těžit v jihozápadní části ostrova v Kvanefjeldu. K dohodě uvedla grónská ministryně průmyslu, práce a obchodu Randi Vestergaard Evaldsenová, že v budoucnu zajišťuje získávání uranu jako vedlejšího produktu těžby, a že uran může být použit výhradně pro mírové a civilní potřeby.

Dohoda Grónska s Dánskem tak otevírá možnost těžby jakéhokoliv nerostného bohatství. V případě zahájení těžby se tak 57 tisíc obyvatel tohoto největšího ostrova stane časem pravděpodobně obyvateli nejbohatšího státu na světě.

Mohlo by vás zajímat:
Indové mají povolení těžit v Austrálii
Francouzi nedají peníze na těžbu uhlí v Austrálii

Austrálie nechce škaredé větrné elektrárny