Uhlí stále láká

Zdroj: BP Statistical Review of World Energy 2017

S čistým svědomím lze říci, že kdyby bylo nejhůř a světu měla chybět energie, najde ji stále v uhlí.

O tom, že podle statistik meziročně klesla loňská světová těžba energetického uhlí o 1,7 % bylo možno si leckde přečíst včetně webových stránek iUHLI, to však neznamená, že by o uhlí už nebyl zájem.

Čtěte také:
Feist: Uhlí bude dál v klíčové roli
Vondráš: Neprchejme od uhlí!

I když pokles světové produkce uhlí vloni pokračoval dalším rokem, zájem investorů o uhelná aktiva, tedy o těžební společnosti, naopak spíše vzrůstá. Například současná cenová válka mezi světovým obchodníkem a producentem komodit, anglo-švýcarskou společností Glencore, a čínskou společností Yanzhou Coal o australské uhelné doly, které se rozhodla prodat světová těžařská jednička Rio Tinto, svědčí o tom, že podnikatelská důvěra v budoucnost těžby uhlí zatím nechybí.

Proč?

Listujeme-li týmiž statistikami společnosti BP, ze kterých čerpá čísla i výše uvedená zpráva, nalezneme nemálo odpovědí. Stačí kupříkladu připomenout, kolik zásob uhlí je ještě v zemi skryto.

Snadno představitelný ukazatel – poměr uhelných rezerv k roční těžbě uhlí (R/P poměr) – říká, kolik let bychom mohli uhlí ještě těžit a využít, než bychom všechny dostupné zásoby spotřebovali.

S údaji aktualizovanými ke konci loňského roku vychází, že tato doba pro světové zásoby uhlí a jeho těžbu je 153 let. To je třikrát déle, než aktuálně platí pro ropu nebo zemní plyn (viz graf dále).

Poměr R/P se samozřejmě liší podle různých regionů, tedy podle bohatství uhlí a podle intenzity probíhající těžby. Asi nepřekvapí, že například v Severní Americe se doba pro vytěžení uhelných zásob spíše prodlužuje, neboť těžba uhlí zde rok od roku postupně klesá. Naopak v Asii let do vytěžení zásob ubývá s tím, jak se posledních patnáct let zvýšila těžba v Číně.

Česká republika má podle mezinárodních statistik energetického uhlí na dalších cca osmdesát let. Je to hlavně díky zásobám v hnědouhelném dole ČSA. Tam by se dalo v principu těžit do roku cca 2100. Znamenalo by to ale jít za současné těžební limity, protože ty představují stopku někdy po roce 2022.

I kdyby zmíněné zásoby uhlí zůstaly ještě další dobu pod zemí, lze s jistým nadhledem říci, že kdyby bylo nejhůř a nám nebo celému světu chyběla energie, lze se ještě stále spolehnout na uhlí.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků