Doba čtení:1 m, 8 s

Pile-of-black-coal-for-texture--imagio22335667

Uhlí je a zůstane nejdůležitějším zdrojem energie na planetě Zemi. Rozvojové země budou vzhledem k růstu své populace spotřebovávat více energie. Optimálním, nejdostupnějším a nejlevnějším zdrojem je pro ně právě uhlí. Serveru iUHLI.cz to sdělil ředitel strategie a komunikace Severočeských dolů Vladimír Budinský, který je také viceprezidentem EURACOAL – evropské asociace pro černé a hnědé uhlí.

Budinský reagoval na výrok šéfa největšího uhelného těžaře světa Glencore Ivana Glasenberga. Podle něj se totiž snahy „uzemnit“ zcela uhlí časem ukážou jako mylné, protože environmentální snahy narazí na problém řešení stále narůstající poptávky po energiích v rozvíjejících se zemích světa, pro které je uhlí mnohdy tím jediným možným a dostupným řešením.

Globálně spotřeba uhlí nadále poroste

„V posledních dnech se v rámci konkurenčního boje mezi plynařskými a uhelnými firmami objevují z okruhu plynárenských firem výroky, že plyn může nahradit uhlí. To může možná krátkodobě, za cenu velkých obětí, platit v regionálním, či v národním omezeném prostoru a to jen v některých vybraných zemích za cenu obrovský nákladných zásahů států a drastických regulačních změn – zavedením nových daní a zákazů. Globálně však spotřeba uhlí nadále poroste,“ míní Budinský.

Dodal, že uhlí je palivem 21. století a bude základem pro energetiku lidstva v dalších dvou nadcházejících stoletích. Mezinárodní energetická agentura (IEA) ve svém výhledu počítá, že spotřeba uhlí ve světě nadále poroste. „Věřte uhlí,“ uvedl Budinský.

Názory dalších odborníků a analytiků zde.