Doba čtení:1 m, 22 s
Náměstek ministra energetiky Tomasz Dąbrowski. Foto: portal.gov.pl

Podle polského ministerstva energetiky budou náklady na dosažení klimatické neutrality v Polsku činit 900 miliard EUR.

Když Evropská komise představila cíl klimatické neutrality do roku 2050, začali polské úřady řešit, jak toho lze dosáhnout.

„Provedli jsme komplexní analýzu, abychom vypočítali, kolik to může stát v případě Polska. Do roku 2050 jsme se dostali k částce 900 miliard EUR,“ uvedl pro server biznesalert.pl náměstek ministra energetiky Tomasz Dąbrowski s tím, že přímé investice nezbytné pro transformaci energetiky mohou být samy o sobě nižší. Vypočítané náklady se vztahují na celou ekonomiku.

Čtěte také:
V Polsku otevřeli nový uhelný důl
Poláci v tichosti rozšiřují důl na hranicích

Obáváme se, že samotná diskuse o klimatické neutralitě nebyla podpořena výpočty v členských státech, které by umožnily hovořit o nástrojích podporujících transformaci, což by mělo být výchozím bodem,“ dodal Dąbrowski.

Ten zároveň uvedl, že Evropská unie si musí vyjasnit, pokud chce dosáhnout uhlíkové neutrality, jaká průmyslová odvětví bychom chtěli udržet v Evropě za deset a více let. „Pokud se po nějaké době ukáže, že velká část odvětví emigruje z Evropy a nevyrábíme cement nebo hliník, musíme přemýšlet o tom, jak naložit například s uhlíkovou daní,“ vysvětlil Dąbrowski, podle nějž je stejně důležité vědět, čím bude nahrazeno uhlí.

„Na všechny tyto otázky musíme odpovědět dříve, než se dohodneme na cílech v oblasti klimatu, jako je 32 procent obnovitelných zdrojů energie do roku 2030,“ uzavřel náměstek polského ministra energetiky.

Mohlo by vás zajímat:
Běloruský gigant BelAZ 75710
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu

Parkovací asistent bude i pro důlní obry