Doba čtení:2 m, 17 s
300 let hornictví foto - ntm cz_compressed
Moravské kartografické centrum na výstavě spolupracovalo s Hornicko-geologickou fakultou Vysoké školy báňské v Ostravě. Foto: ntm.cz

Tři sta let hornictví v českých zemích mapuje unikátní sbírka geodetických přístrojů a pomůcek v Moravském kartografickém centru ve Velkých Opatovicích, která byla v pátek představena veřejnosti.

Stálá expozice věnovaná mapám a zeměměřičství zde vznikla asi před osmi lety. Za tu dobu se příliš neobměňovala. Přemýšleli jsme, čím zajímavým bychom ji mohli oživit. Napadlo nás obrátit se na Hornicko-geologickou fakultu Vysoké školy báňské v Ostravě, jestli by nám byli ochotni zapůjčit větší část sbírky důlního měřičství akademika Čechury. Nápad se jim zalíbil a souhlasili,” řekl Blanenskému deníku správce expozice Milan Vykydal.

Čtěte také:
Sláva krušnohorského hornictví je ve Štrasburku
Most chystá unikátní výstavu uhelných obrazů

Fakulta si spolupráci pochvaluje. „Kartografické centrum ve Velkých Opatovicích si takovou expozici rozhodně zaslouží. Svědčí o tom i to, že ještě nikdy tak velká část sbírky neopustila hranice Ostravy,” řekl proděkan fakulty Alexander Király.

Přípravy zabraly pouhý rok. „Je s podivem, co se tu za tak krátkou dobu stihlo vybudovat. Celkem dva kamiony přivezly okolo tří set vzácných předmětů, které organizátoři během dvou týdnů nainstalovali do nablýskaných vitrín. Sbírka mapuje vývoj důlního měřičství. Jsou tu jak nejstarší přístroje z konce devatenáctého století, tak i ty současné. Za nejvíce zajímavý a zároveň i nejcennější považuji důlní teodolit Duplex z roku 1884. V době vzniku byl naprosto jedinečný,” upozornil Király.

Vedle teodolitů, používaných k přesnému měření a vytyčování vodorovných a výškových úhlů, jsou k vidění například tachymetry, určené k měření rychlosti na základě uplynulého času, počítací stroje, kompasy nebo nivelační přístroje, jakési zaměřovací dalekohledy. „Jakožto bývalý prezident Mezinárodní kartografické organizace ICA mohu říct, že zde vznikla expozice evropského významu. Konkurovat jí může snad jen muzeum v Barceloně,” poznamenal během svého proslovu profesor Milan Konečný.

V sezoně navštíví Moravské kartografické centrum okolo pěti tisíc návštěvníků. „Věříme, že se jejich počet díky nové expozici navýší. Sbírku máme zapůjčenu na rok s opcí na další,” uvedl Vykydal.

Pokud to půjde, budu na ni všude upozorňovat. Je to důležitá součást naší historie a můžeme na ni být náležitě hrdí. Také nám to pomůže, aby lidé nevnímali hornicko-geologickou fakultu jen jako černé a hnědé uhlí. Umíme spousty dalších věcí,” dodal s úsměvem Király.

Moravské kartografické centrum vzniklo v roce 2007 na místě vyhořelého jižního křídla velkoopatovického zámku. Dosud se v něm nacházela největší sbírka map a zeměměřičství v celé České republice. Hlavním exponátem je obří plastická mapa historických zemí Moravy a Slezska. Zabírá plochu více jak sto metrů čtverečních. V příští sezóně by měly přibýt další historické a vzácné mapy.

Mohlo by vás zajímat:
Tomáš Lippert – lovec fosilních želv
Reportáž: Safari na vlastní kůži
Důl Jeroným odkryl nová tajemství