Doba čtení:2 m, 25 s

Předsedkyně Evropské komise zjevně chybu přiznává až ve chvíli, kdy se na ni nejen přijde, ale jsou po ruce i důkazy. U koronaviru se to již stalo, u energetiky to bude daleko horší.

„Myslím, že my všichni, kdo nejsme experti, jsme na začátku koronavirus podcenili,“ řekla Ursula von der Leyen v rozhovoru pro německý deník Bild. Informovaly o tom Lidovky (zde). Naštěstí nemá její Evropská komise v epidemiologické oblasti valné pravomoci. Nemohla tak napáchat škody, které by jinak zaručeně způsobila. Potvrzuje to výrok Leyenové o tom, že místo zavírání hranic, které narušuje životy lidí a přeshraniční obchod, by měly členské země provádět jen kontroly zdravotního stavu (zde). Pro tyto kontroly chtěla její Komise teprve připravovat společnou strategii.

Čtěte také:
Koronavirus snížil čínské emise CO2
Energetické firmy umožní lidem „home office“

Kromě toho kritizovala Německo a Francii za to, že zavedly restrikce na vývoz potřebného zdravotnického materiálu. Říkala, že to obnovuje hranice v době, kdy musí fungovat solidarita mezi členskými zeměmi (zde). Fakt, že první povinností každé vlády je postarat se o potřeby svého národa, zcela ignorovala. Jak to ovšem vypadá, když ochranné pomůcky nejsou, se přitom ukázalo i v Česku. Roušky a respirátory odeslané solidárně do Číny bychom pár dnů poté vyvažovali zlatem.

Předsedkyni Evropské komise se tak povedlo ukázat, jak moc může být fixace na myšlenku (v tomto případě „Více Evropy“) a ignorování varovných signálů od skutečných odborníků v krizi zhoubné. Naštěstí se to, díky nedostatku kompetencí, nemohlo projevit v praxi.

Jenže na úplně stejném principu přistupuje paní předsedkyně k energetice a v podstatě k celému hospodářství zemí sdružených v EU. Ač není expertkou ani na energetiku, ani na hospodářství ani ekonomii, je nezvratně rozhodnutá vnutit všem členům Unie Zelenou dohodu a „uhlíkovou neutralitu“. Expertům z praxe navzdory. Na rozdíl od koronaviru v tomto případě už Evropská komise a její předsedkyně mají kompetencí docela dost. O další si honem říkají. A europarlament, jehož většina uvažuje stejně jako komise, jim je odkýve. S pocitem konečného vítězství.

Jenže za pár let se bude opakovat situace s uznáním chyby v přístupu ke koronaviru. Komise nakonec pod tlakem úpadku hospodářství v EU a s tím spojeného propadu životní úrovně, bud muset uznat, že se mýlila i tentokrát. Paní Ursula už u toho nejspíš nebude. Pravděpodobně ani většina nynějších europoslanců. My ostatní však ano. A budeme v tom celou dobu žít a budeme to platit. A až Komise uzná svůj fatální omyl, respektive svých předchůdců, budeme muset zaplatit i to, aby se Unie zachránila.

Přitom by pořád ještě mohlo stačit, kdyby si šéfka EK vzala ponaučení z koronavirové krize a skutečně naslouchala i lidem, kteří problematice opravdu rozumí. Ne jen partě zelených fanatiků, vedených Grétou, která přestala chodit do školy. Pak by si nemusela za pár let přiznávat, že podcenila nejen virus, ale i likvidační dopady Zelené dohody.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa