Doba čtení:1 m, 37 s
Spojené státy budou zkoumat, jak efektivně extrahovat disprosium, erbium a europium. Foto: morgueFile.com

Americké ministerstvo energetiky oznámilo, že přidělí finance třem projektům, které budou zkoumat, jak efektivně extrahovat prvky vzácných zemin – REE (Rare Earth Elements) obsažených v uhlí z dolů v Kentucky, Pensylvánii a Západní Virginii. Už v roce 215 úřad rozhodl, že na výzkum americkým firmám přispěje celkem 20 miliony dolary.

Prvky vzácných zemin – REE, například  disprosium, erbium, europium, jsou strategickými surovinami v elektrotechnickém průmyslu. Využívají se v high-tech oborech jako je výroba mobilních a satelitních telefonů, hybridních motorů, katalyzátorů, permanentních magnetů, infračervené optiky či komponentů zařízení pro obnovitelné zdroje energie.

Čtěte také:
Uhlí má potenciál, je přesvědčena GE
Trump chce energetickou nezávislost USA

Odborníci totiž zjistili, že právě REE by mohly být klíčem, jak zajistit úspěšnou budoucnost uhelnému průmyslu. Vědci z univerzity v Severní Karolíně analyzovali popel z místních provozů, zejména v okolí Apalačských hor, a jejich výsledky ukázaly, že je velmi bohatý na prvky vzácných zemin. Uhelný odpad obsahoval 591 miligramů REE na jeden kilogram popela.

„Dá se říci, že v našem uhelném popelu jsou ukryty miliardy dolarů. Je nutné však vybrat uhlí, kde je prvků vzácných zemin co nejvíce, a jejich extrakce bude efektivní. To je i cílem naší práce,“ uvedli vědci. Už dříve se zaměřili na výzkum metod, které jsou finančně dostupné, a také šetrné k životnímu prostředí.

Tři konkrétní projekty se budou týkat laboratorního testování výroby REE z odpadního uhlí v dolech v Kentucky společnost Equinox Chemicals LLC, dále testování uhelných materiálů z dolů v Pensylvánii společnosti Inventure Renewables  a využití odpadu z praček uhlí v dolech v západní Virginii společnosti Marshall Miller & Associates.

Největším producentem REE byla dosud Čína, velkou pozornost získávání prvků vzácných zemin věnují také Japonsko a Jižní Korea.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa