USA zruší Obamův ekoplán

Donald Trump už v březnu vyzval k prověření a případnému zrušení ekologického plánu svého předchůdce. Foto: donaldtrump.com

Vláda Spojených států odstoupí od opatření dřívějšího prezidenta Baracka Obamy, které mělo regulovat emise skleníkových plynů vypouštěných z elektráren. Oznámil to šéf Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) Scott Pruitt. Příslušné opatření podepíše v úterý.

Republikánský nástupce demokrata Obamy Donald Trump už v březnu exekutivním nařízením vyzval k prověření a případnému zrušení ekologického plánu svého předchůdce.

Čtěte také:
Zatmění slunce paralyzuje solární elektrárny
Začíná světová plynová válka?

Obama svým Plánem čisté energie v roce 2014 zavázal americké tepelné elektrárny k omezení škodlivých emisí do roku 2030 o třetinu stavu z roku 2005. Opatření ale nebylo kvůli žalobám těžebních společností a států ovládaných republikány nikdy uvedeno do praxe. Trump následně po svém nástupu do funkce pověřil agenturu EPA, aby Obamovo opatření prověřila a případně zrušila.

Pruitt tvrdí, že Obamův plán překračuje pravomoci federálního zákona nastavením takových standardů, které není možné rozumně splnit. Dodal, že funkcí EPA není skrze omezení “vyhlašovat válku” americkým hospodářským odvětvím. Pruitt osobně odmítá možnost, že by lidská činnost byla hlavním zdrojem globálních klimatických změn.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků