Ústecký kraj chce evropské peníze

Jezero Most o rozloze 309 hektarů je napuštěné, otevřeno pro veřejnost bude v příštím roce. Foto: wikipedia.org

Ústecký kraj se chce změnit z regionu těžby uhlí v krajinu jezer. Tento plán představí i zástupcům Evropské komise (EK), kteří do regionu přijedou 16. května. Navštíví třeba jezero Most či lom ČSA. Krajská samospráva chce zástupcům komise ukázat, na jaké projekty by ráda získala evropské peníze.

Dvanáct zástupců Evropské komise přijede do ČR už zítra, kdy se setkají s reprezentanty Karlovarského kraje. Návštěva severu Čech začne o den později v hnědouhelné elektrárně Prunéřov. Do lomu ČSA, kde se uhlí přestane dolovat v roce 2024, se poté podívají úředníci z EK z vyhlídky. „Bavíme se, co dál po ukončení těžby. Představíme záměry vybudování soustavy jezer v celé Podkrušnohorské pánvi,“ uvedl náměstek hejtmana Martin Klika (ČSSD).

Čtěte také:
Spor o pozemky okolo jezera Milada
Na rekultivačních jezerech může vyrůst elektrárna

U jezera Most bude třetí zastávka delegace. Jezero o rozloze 309 hektarů je napuštěné, otevřeno pro veřejnost bude v příštím roce. Jezero Milada u Ústí nad Labem, které také vzniklo zatopením lomu, má rozlohu 252 hektarů a lidé se v něm už mohou koupat. „Projekty na práce na jezerech jsou schváleny, rádi bychom, aby je EU finančně podpořila,“ uvedl Klika. Plán Palivového kombinátu, který jezera spravuje, počítá s napuštěním i dalších ploch uvolněných po těžbě, tedy lomů ČSA, Nástup u Tušimic či Vršany u Mostu.

O peníze z Evropské unie na regiony postižené těžbou uhlí se ucházejí také Slovensko, Polsko, Německo a Španělsko. Podle Kliky se předběžně mluvilo o částce devět miliard eur (asi 232 miliard korun), která by mohla na projekty v uhelných regionech být použita. „Ta částka ale zatím v rozpočtu nikde není,“ řekl Klika. „Bude to zřejmě otázka až nového programovacího období na léta 2021 2025,“ dodal.

Mohlo by vás zajímat:
Obnovitelné zdroje? Kam vítr, tam analýza
Bývalá šachta vyrábí elektřinu z vody
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů