Úsvit a KSČM vyvolají schůzi k OKD

Marek Černoch_compressed_marecernoch_cz

Stát prodal v roce 2004 zbytkový podíl OKD za 4,1 miliardy korun. Úsvit poukazuje na to, že následný posudek určil čistou hodnotu majetku OKD na 52 miliard korun. Foto: marekcernoch.cz

Opoziční Úsvit a KSČM vyvolají mimořádnou sněmovní schůzi k okolnostem privatizace těžební společnosti OKD. Předseda poslanců Úsvitu Marek Černoch ČTK řekl, že žádost podepsal dostatečný počet poslanců. Schůze by mohla být podle předběžných informací svolána na čtvrtek 30. června.

Výsledkem by měl být podle představ iniciátorů vznik parlamentní vyšetřovací komise. O prodeji menšinového podílu státu v OKD rozhodla v září 2004 vláda Stanislava Grosse, ve které byl ministrem financí nynější premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Čtěte také:
Úsvit: Není možné, aby Sobotka nenesl odpovědnost za OKD
V OKD přituhuje, začíná boj o pohledávky

O okolnostech privatizace OKD měla Sněmovna jednat na návrh Úsvitu minulý čtvrtek, nakonec se na tento bod nedostalo. Černoch věří, že dolní komora navržený program mimořádné schůze schválí. „Pokud má někdo čisté svědomí, není důvod, aby schůze neproběhla. Jestliže se pořad neschválí, je evidentní, že někdo čisté svědomí nemá,“ uvedl.

V případě, že dolní komora návrh programu neschválí, schůze by se nekonala. Navzdory tomu by se ale otevřel prostor pro debatu, byť omezený pro řečníky s přednostním právem.

Stát prodal zbytkový podíl OKD většinovému vlastníkovi firmy, společnosti Karbon Invest, za 4,1 miliardy korun. Úsvit poukazuje na to, že následný posudek určil čistou hodnotu majetku OKD na 52 miliard korun. Poslanci Úsvitu mluví o Sobotkově politické odpovědnosti.

Sobotka už dřív poukázal na to, že jako ministr financí odpovídal při dokončení privatizace za dodržení příslušných zákonných pravidel, a ta podle něho porušena nebyla. Privatizací OKD se zabývala i Evropská komise, podle níž stát nepochybil a nedopustil se veřejné podpory, uvedl premiér. Částku, kterou stát dostal za zbytkový podíl, opakovaně označil za tržní cenu. Karbon Invest následně prodal OKD investiční skupině RPG Industries, kterou vedl finančník Zdeněk Bakala, a to podle různých zdrojů za devět až 12 miliard korun.

Případem se od loňského října zabývá soud. V případu figuruje znalec Rudolf Doucha, který vypracoval posudek na ocenění státního podílu a podle policie mimo jiné chybně vyčíslil hodnotu bytů. Bývalým místopředsedům Fondu národního majetku Pavlu Kutovi a Janu Škurkovi muselo být podle obžaloby jasné, že prodejní cena vychází z nesprávných závěrů. Všichni tři muži obvinění odmítají. Podle obžaloby vznikla státu při privatizaci OKD škoda nejméně 5,7 miliardy korun. Soudkyně odročila v březnu pokračování procesu na neurčito.

Na OKD, kterou nyní nepřímo ovládá skupina Ad Hoc Group, nedávno vyhlásil soud úpadek. Firma dluží více než 650 věřitelům přes 17 miliard korun, nedokáže své závazky splácet a její majetek nedosahuje sedmi miliard korun.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
VIDEO: Největší hydrostatický buldozer na světě
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu