Doba čtení:1 m, 14 s
Horníci v dole Kellingley. Foto: UK Coal

Hlubinná těžba černého uhlí v Británii definitivně končí, v prosinci bude uzavřen poslední důl Kellingley. Je to smutný konec odvětví, které 300 let pohánělo britskou průmyslovou revoluci a které ještě před sto lety zaměstnávalo přes milion lidí.

Důl Kellingley v hrabství North Yorkshire, který provozuje společnost UK Coal Holdings, byl otevřen před 50 lety a nyní zaměstnává 700 lidí. „Jsme poslední z dinosaurů,“ řekl horník Chris Jameson, který přijde za měsíc o práci.

Letos již skončily zbylé dva hlubinné doly. UK Coal Holdings v létě uzavřela také důl Thoresby v hrabství Nottinghamshire, kde pracovalo 360 horníků. Důl Hatfield, který se nachází nedaleko Doncasteru v hrabství Jižní Yorkshire, měl být uzavřen v létě 2016, proces se ale neočekávaně urychlil a důl skončil také v létě.

Čtěte také: Důl Hatfield definitivně končí

Hlubinné doly se ještě na jaře podílely na britské těžbě uhlí 38 procenty. Zbytek připadal na povrchové doly. Hlubinná těžba uhlí je v Británii v posledních desetiletích stále nerentabilnější. Drtí ji mnohem levnější konkurence uhlí ze zámoří, propad cen uhlí v Evropě, klesající domácí poptávka i vládní politika odchodu od uhlí v energetice

Uhlí stále pokrývá více než pětinu energetických potřeb Británie. Většinou jde ale o uhlí dovezené. Energetické firmy EDF a RWE nakoupily od roku 2000 více uhlí ze zahraničí. Například z Austrálie a Kolumbie, kde je levnější.

Mohlo by vás zajímat:
Skotové nemohou Železné lady přijít na jméno

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa