V bývalém dole vyrostly orchideje

orchids_esf_edu_compressed

Aktivisté často tvrdí, že těžba krajinu nenávratně zničí, ta se však dokáže obdivuhodně vzpamatovat. Foto: esf.edu

Miliony orchidejí vyrostly na mokřadu v parku Adirondack, který vznikl na odpadech z obrovského povrchového dolu na železo. Přeměna je podle vědců velmi působivá, protože se tak stalo přirozeně.

Je to důkaz schopnosti přírody léčit sebe sama,“ uvedla postgraduální studentka Grete Baderová, která nedováno napsala diplomovou práci o životě rostlin v bývalém dole Benson Mine, nacházejícím se zhruba 55 kilometrů od kanadských hranic. Jako první ve své práci vyčíslila počet orchidejí v místě, napsal denik.cz.

Čtěte také:
Nejpodivnější park na světě si místní zamilovali
Bývalé překladiště uhlí slouží jako park

Mokřad je v soukromém vlastnictví a není přístupný pro veřejnost. Vznikl na malé části z rozlohy osm tisíc metrů čtverečních důlního odpadu tvořeného hrubým pískem a drceným kamením, který zde zbyl po těžbě železa v letech 1900 až 1978.

Písky nakonec ustoupily mechům, lišejníkům, travám, rákosu a stromům včetně vrb, topolů a amerických modřínů. Semena orchidejí byla do oblasti přinesena větrem z okolních oblastí. Mokřad je nyní domovem šesti druhů orchidejí rostoucích v bažinách.

U nás se rekultivují uhelné doly
V České republice můžeme pozorovat, jakým způsobem se rekultivuje krajina po povrchové těžbě hnědého uhlí. Na místech, která dříve připomínala měsíční krajinu, se dnes nacházejí jezera, cyklostezky, sady či parky.

Objevuje se dokonce řada názorů, podle nichž je rekultivovaná krajina v lepším stavu, než před zahájením těžby uhlí. Nejznámější postavou rekultivací v České republice je Stanislav Štýs. Jeho fotografická dvojčata, která zachycují vždy jednu lokalitu před zahájením a po dokončení rekultivace vám pravidelně přinášíme na serveru iUHLI.cz.

Mohlo by vás zajímat:
Jablka nahradila uhlí
Už jste pili víno z lomu?
V měsíční krajině rostou stromy