Doba čtení:2 m, 32 s
Harcké kanáry chovali horníci od druhé poloviny 19. století a brávali je s sebou do dolů. Tito drobní ptáci jsou totiž citliví na zvýšené koncentrace metanu, a svým chováním tak v podzemí upozorňovali na nebezpečí. Foto: wikipedia.org

Voliéra s desítkami ptáků už déle než 60 let přitahuje v Ostravě-Přívoze pozornost dětí z okolí. Jde o jedinou dochovanou z veřejných voliér, které v kraji v minulosti vybudovali horníci. ČTK to řekla Ilona Rozehnalová, provozovatelka Antikvariátu a klubu Fiducia, který u voliéry odhalil naučnou ceduli.

Harcké kanáry chovali horníci od druhé poloviny 19. století a brávali je s sebou do dolů. Tito drobní ptáci jsou totiž citliví na zvýšené koncentrace metanu, a svým chováním tak v podzemí upozorňovali na nebezpečí.

Ve 20. století už samozřejmě harcké kanáry nahradila technika, takže už minimálně od konce druhé světové války se kanáři nepoužívali. Přesto ta tradice chovu kanárů tady zůstala a na Ostravsku byla velice silná,“ řekla Rozehnalová.

Po druhé světové válce horníci v kraji vybudovali několik veřejných voliér pro kanáry. Jedna z nich vznikla v parku u Zákrejsovy ulice v Přívoze. Její vybudování finančně podpořily hornické odbory, horníci ji vystavěli v roce 1959. Voliéra je široká devět metrů a vysoká okolo šesti metrů, má tvar tří propojených věží.

Unikátní přesun mosteckého kostela připomene artefakt

Dlouholetý správce voliéry Jan Duda, který se podílel i na její stavbě, řekl, že horničtí odboráři z tehdejšího Dolu Vítězný únor už měli díly připravené a na místě se jenom svařovaly. Obslužní přístavek byl pak podle něj z desek poskládaný rychle.

I veřejnost tehdy byla vděčná, že jsme něco takového v tomto parčíku postavili. No a voliéra nám slouží už 64 let. V Ostravě bylo postaveno několik voliér, byly v různých obvodech, jenomže pro nedostatečnou péči brzo z parků vymizely a zůstala nám jenom jediná,“ řekl Duda.

Zpočátku byli ve voliéře jen kanárci. „Ale aby to bylo trošičku takové poutavé a hlavně pro děti poučné, tak jsme tu vysadili různé druhy, drobotinu – zebřičky, chůvičky, nějaké ty andulky tady byly, a dokonce jsme tu měli koroptve i bažanty,“ řekl Duda.

Neuvěříte, kdy v Číně začali těžit uhlí

Rozehnalová řekla, že je rarita, že voliéra na jednom místě vydržela bez větších problémů tolik let. Dvakrát jí ale hrozil zánik. „Když se vedle ní stavělo sídliště, původní zástavba kromě domu na Zakrejsově 4 byla zbořena a uvažovalo se o tom, že se voliéra zlikviduje. Ale protože chovatelé jsou takoví nadšenci, tak si vybojovali, že voliéra tam zůstala,“ řekla Rozehnalová.

Existence voliéry byla ohrožena i v roce 1997, kdy povodeň zaplavila klubovny v okolí, kde chovatelé ptáky mívali přes zimu. „Nebyly peníze na opravy, ale po velké snaze svazu chovatelů se podařilo voliéru opravit, i díky pomoci obvodu,“ řekla Rozehnalová. Další opravu by podle ní voliéra potřebovala i nyní.

Je to obrovská atrakce. Z okolí spousta dětí na tom vyrostla a člověk vidí každý den lidi, jak se tam zastavují,“ řekla Rozehnalová. Voliéra poutá i pozornost návštěvníků Hasičského muzea, které je naproti.