V chomutovském skanzenu vzniká milíř na dřevěné uhlí

milíř_compressed

Žáci si vyzkoušeli stavbu milíře na dřevěné uhlí. Ilustrační foto: wikipedia.org

Chomutovský skanzen přibližuje školákům chemii pomocí milíře. Tradiční zařízení na výrobu dřevěného uhlí, které včera začali žáci s odborníky stavět, zůstane ve skanzenu Stará Ves až do neděle.

Návštěvníci se tak mohou podílet na chemických pokusech a podívat se, jak se železo a jiné materiály zpracovávaly v minulosti. „Je to až neskutečné, že na konci školního roku děti sedí a hltají informace o karbonizaci, milíři a dávných technologiích,“ řekla Chomutovskému deníku správkyně skanzenu Hana Zvalová.

Čtěte také:
Od stříbra k bájné Jantarové komnatě
Ze starého lomu je špičkové golfové hřiště

Autorka nápadu, jak přiblížit žákům druhého stupně základních škol chemii, vyzdvihla ochotu odborníků. „Přijeli špičkoví specialisté z pražské Vysoké školy chemicko-technologické, mladí inženýři i vědci, kteří osvětlí dětem a veřejnosti, jak se vyrábělo železo, jak se tavil hliník, jak se stavěly domácí pece,“ popsala Zvalová.

Milíř se pro výrobu dřevěného uhlí používal od starověku. Je to velká hranice dřeva, zvenku utěsněná hlínou. Zajišťuje pomalé hoření při relativně vysoké vlhkosti a s minimálním přístupem vzduchu. Uvnitř milíře se karbonizuje dřevo. Ze 100 kilogramů dřeva je tímto způsobem možné získat asi 20 kilogramů dřevěného uhlí.

Je tu hromada dřeva, hodně trávy, tak teď už jen, abychom nevyhořeli,“ poznamenala správkyně skanzenu. Ve čtvrtek se bude vyrábět maketa milíře, která zůstane ve skanzenu.

Přednášky a pokusy jsou ve Staré Vsi na programu celý týden. Rozebírání milíře a roztloukání dřevěného uhlí se uskuteční v neděli 26. června od 14 hodin.

Mohlo by vás zajímat:
V měsíční krajině rostou stromy
Na výsypce dnes přistávají letadla
Největší jezera v ČR vznikla díky těžbě uhlí