Ve Chvaleticích už odstavují bloky

Kdo v Česku pálí hnědé uhlí?

První blok elektrárny už byl odstaven, druhý to čeká na začátku května. Foto: Severní energetická

Tepelná elektrárna Chvaletice do konce roku zmodernizuje dva bloky. Počátkem března byl odstaven první blok a začaly demontážní práce. Odstávka druhého bloku bude následovat začátkem května. Přípravné práce trvaly téměř dva roky.

Projekt má především snížit emise, omezit výskyt tuhých znečišťujících látek a prodloužit životnost bloků do roku 2030, uvedla mluvčí skupiny Sev.en Gabriela Sáričková Benešová.

Čtěte také:
Rekonstrukce Chvaletic bude stát 2,6 miliardy
Chvaletice mají nového obchodního ředitele

Opravou prochází také kotelna, kde byly v první fázi demontovány práškovody, vzduchovody i dopravníky paliva a zbourány vyzdívky kotle. „Na elektrostatických odlučovačích byla demontována rozvodna a kouřovody a zahájena montáž nových vestaveb,” uvedla mluvčí.

Elektrárna podepsala smlouvu na obnovu bloků loni v červenci se společností Královopolská Ria. Cena zakázky činí 2,5 miliardy korun. „Společnost Sev.en EC je připravena investovat do modernizace výroby až tři miliardy korun. Většina prostředků bude proinvestována právě v letošním roce,” řekla Sáričková Benešová.

Pro obyvatele Pardubického kraje představuje chystaná modernizace jen dobré zprávy. Už od letošního roku elektrárna přibližně o polovinu sníží emise oxidů dusíku. Pokud jde o oxid siřičitý, elektrárna splňuje přísné limity platné od roku 2019 už dnes díky tomu, že začala spalovat místo hnědého uhlí z Tušimic kvalitnější palivo z dolu ČSA.

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Současný majitel, společnost Sev.en EC, elektrárnu koupil od společnosti ČEZ v roce 2013 za 4,12 miliardy korun.

Mohlo by vás zajímat:
Pavlas: Se snižováním emisí příliš spěcháme
Uhelné elektrárny navštěvují tisíce lidí
Elektrárna Chvaletice je nově Sev.en EC