Doba čtení:1 m, 16 s
Výstavba reaktoru TMSR-LF1 byla zahájena v září 2018 a měla být dokončena v roce 2024. Po urychlení prací však byla údajně dokončena v srpnu 2021. Ilustrační foto: Pixabay.com

Šanghajský institut aplikované fyziky (SINAP) Čínské akademie věd získal povolení k provozu experimentálního reaktoru na roztavené soli TMSR-LF1 na bázi thoria, jehož výstavba byla zahájena v září 2018 ve městě Wuwei v provincii Gansu.

Žádost o provoz experimentálního reaktoru na bázi roztavených solí s thoriovým palivem a související technická dokumentace byly přezkoumány a bylo shledáno, že žádost splňuje příslušné bezpečnostní požadavky, a bylo rozhodnuto vydat experimentálnímu reaktoru na bázi roztavených solí s kapalným palivem a thoriem o výkonu 2 MWt provozní licenci,“ citoval server world-nuclear-news.org čínský Národní úřad pro jadernou bezpečnost (NNSA).

Vlna veder ve východní Asii zvýší spotřebu uhlí i emise

Výstavba reaktoru TMSR-LF1 byla zahájena v září 2018 a měla být dokončena v roce 2024. Po urychlení prací však byla údajně dokončena v srpnu 2021. V srpnu loňského roku získala společnost SINAP od ministerstva ekologie a životního prostředí souhlas s uvedením reaktoru do provozu.

TMSR-LF1 bude používat palivo obohacené na méně než 20 % U-235, bude mít zásobu thoria přibližně 50 kg a konverzní poměr přibližně 0,1. Bude se používat fertilní blanket z fluoridu lithno-berylnatého (FLiBe) s 99,95 % Li-7 a palivo jako UF4. Pokud se projekt TMSR-LF1 osvědčí, plánuje Čína do roku 2030 postavit reaktor o výkonu 373 MWt.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa