V Dukovanech stojí 3. blok

Elektrárna Dukovany dodává elektřinu od roku 1985, pokrývá asi pětinu její spotřeby v Česku. Tři bloky už letos byly odstaveny podle plánu, elektrárně se nevyhnuly ani neplánované odstávky. Foto: wikipedia.org Frettie

V Jaderné elektrárně Dukovany začala plánovaná odstávka třetího bloku, která potrvá do konce ledna. Kromě výměny části jaderného paliva za čerstvé energetici v tomto bloku provedou rozsáhlé kontroly zařízení a uskuteční 47 technických a investičních akcí.

Ostatní tři dukovanské výrobní bloky jsou v provozu na plném výkonu,” uvedl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Dukovany s celkovým instalovaným výkonem 2040 megawattů pokrývají pětinu spotřeby elektřiny v Česku.

Čtěte také:
Babiš: Dukovany má dostavět ČEZ
BIS varovala Babiše před Rosatomem

Zákazníků se snížení výroby Dukovan nedotkne, firma ČEZ zajistí potřebnou elektřinu během svátků ze svých jiných zdrojů. „Odstávky jaderných bloků plánujeme tak, abychom optimálně využili palivo i personální kapacity,” uvedl ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

I při letošní poslední odstávce bloku v Dukovanech udělají pracovníci na zařízení mnoho kontrol a servisních činností. „V rámci přípravy řešíme téměř 11 500 pracovních příkazů,” uvedl ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský. Elektrárna bude například pokračovat v rekonstrukci části elektrických rozvaděčů a dokončí výměnu ochran systémových rozvoden.

Elektrárna Dukovany dodává elektřinu od roku 1985, pokrývá asi pětinu její spotřeby v Česku. Tři bloky už letos byly odstaveny podle plánu, elektrárně se nevyhnuly ani neplánované odstávky.

Čtvrtý blok byl tento rok krátkodobě odstaven třikrát. V dubnu stál devět dní kvůli kontrole zařízení sekundární části potrubí parogenerátoru, ze stejného důvodu byl následně krátce odstaven i třetí blok. Červencová několikadenní odstávka čtvrtého bloku byla kvůli údržbě jednoho z cirkulačních čerpadel a listopadová kvůli opravě závady na jedné z trubiček v parogenerátoru. První blok Dukovan stál neplánovaně od 25. listopadu, aby mohli technici opravit netěsnost na přírubě potrubí v nejaderné části zařízení. Elektřinu tento blok znovu dodává od 1. prosince.

Mohlo by vás zajímat:
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
Motor, ze kterého jde strach
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj