Doba čtení:1 m, 53 s
Analytik J&T Banky Michal Šnobr. Foto: Michal Šnobr
Analytik J&T Banky Michal Šnobr. Foto: Michal Šnobr

Energetický trh se rozpadá, ceny elektřiny a plynu padají k zemi, akcie energetických firem jen minulý rok ztratily několik desítek procent. Podle analytika J&T banky Michala Šnobra je na vině především kolaps evropského trhu s emisními povolenkami.

Nepochybně zažíváme energetickou revoluci. Začala v zásadě propadem energetických komodit, ropou počínaje, následovalo uhlí, a v posledním pololetí roku 2015 a začátkem letošního roku následuje plyn, který během 6 měsíců ztratil 40 procent své hodnoty. Bohužel začátkem letošního roku se k tomu přidala ještě povolenka CO2 obchodovaná na evropských trzích, která během 6 týdnů ztratila 45 procent své hodnoty,“ uvedl Šnobr v rozhovoru pro rádio BBC.

Čtěte také:
Emisní povolenky budou zdražovat
Komise se s povolenkami přepočítala

Analytik je přesvědčen, že největším hybatelem energetického trhu jsou právě povolenky. V loňském roce se oproti očekávání vyrobilo méně elektřiny a průmyslové podniky vypustily méně emisí CO2. To způsobilo, že držitelům velké množství povolenek zbylo a ti se je tak nyní snaží prodat za každou cenu, protože podle Šnobra dlouhodobému konceptu trhu s emisními povolenkami v Evropě již nevěří.

Zatímco Evropská unie a Evropská komise vsadily právě na povolenkový trh s tím, že všichni producenti emisí budou skrze něj za emise platit, Německo tuto situaci úplně obrátilo. Na povolenkový trh fakticky rezignovalo a naopak výrazně podporuje dotace obnovitelných zdrojů přímo ze strany spotřebitelů v Německu. Tím se trh s emisními povolenkami dostal pod obrovský tlak,“ řekl Šnobr.

Teprve budoucnost podle něj ukáže, zda vyhraje německý přístup k ochraně klimatu, tedy velmi rychlá a hodně drahá podpora obnovitelných zdrojů ze strany spotřebitelů, anebo dlouhodobější koncept emisních povolenek. V každém případě je však nezbytné, aby se Česká republika dramatickému pohybu v energetickém sektoru dokázala velmi rychle přizpůsobit, přičemž podle Šnobra by bylo chybou, tvrdošíjně sázet na jadernou kartu.

Nechme jádro jako vážnou variantu, ale postavme k ní dvě další alternativy, ať se můžeme rozhodovat, co se týče času, peněz a technologií,“ vysvětlil svůj pohled Šnobr, který zároveň apeloval na to, aby si politici definitivně ujasnili, co očekávají od polostátní energetické firmy ČEZ.

Mohlo by vás zajímat:
Reforma trhu s povolenkami má zelenou
Sokolovská uhelná se bojí povolenek
Šéf ČEZ: Povolenky příliš zdražovat nebudou