V Havířově bude premiéra filmu Dukla 61

Při požáru v roce 1961 zemřelo na Dole Dukla 108 horníků. Foto: OKD

V Havířově na Karvinsku bude mít koncem dubna premiéru nový dvojdílný film České televize, který se věnuje neštěstí v tamním Dole Dukla. V roce 1961 v něm při požáru zemřelo 108 horníků.

K největší poválečné důlní katastrofě v tehdejším Československu se vrací snímek režiséra Davida Ondříčka Dukla 61 s Marthou Issovou a Markem Taclíkem v hlavních rolích, řekla mluvčí televize Karolína Blinková. Právě v nejmladším městě republiky se film z velké části natáčel. Důl je už dnes uzavřený.

Čtěte také:
Dukla 61 vzdá čest horníkům
Bez pokory a respektu by to nešlo

Náš dvojfilm vznikal především s velkým respektem k události samotné, k jejím obětem a pamětníkům. Ta katastrofa se stala v Havířově, veškeré informace jsme získávali právě tam, z velké části jsme tam i natáčeli. Právě proto jsme chtěli s filmem nejprve přijít za lidmi, kterých se nejvíce týká,” uvedl kreativní producent Michal Reitler.

Po dvou slavnostních premiérách pro hosty z řad pamětníků a členů hornických organizací nabídne kino Centrum zhlédnutí filmu i veřejnosti, a to 27. a 29. dubna od 17:00. Výtěžek ze vstupného bude věnován Spolku svatá Barbora, který pomáhá osiřelým dětem horníků.

Nechtěl jsem, aby Dukla 61 byla intelektuálním filmem, který zahlcuje diváka informacemi. Chtěl jsem natočit silný, emotivní film, kde se doslova přeneseme do prostředí havířů v roce 1961. Chtěl jsem, aby to byl film co nejopravdovější,” uvedl Ondříček.

Film se kromě havířovských exteriérů natáčel také v několika dalších dolech v regionu, ale například i v Příbrami. Česká televize první díl uvede na prvním programu 27. května od 20:15, další část pak ve stejném čase o týden později.

Mohlo by vás zajímat:
O uhlí se často lže
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme
Další krok k těžbě ve vesmíru