V Německu zakázali kritiku obnovitelných zdrojů

U soudu si stěžoval jeden z výrobců větrných turbín. Firma nesouhlasila s názory, že expanze obnovitelných zdrojů a vyřazování jaderných bloků poškozuje německé hospodářství. Foto: pixabay.com

Nejvyšší správní soud v Německu potvrdil, že představitelé německé průmyslové a obchodní komory nesmějí pronášet politicky motivované výroky. Jedná se například o výroky zpochybňující expanzi obnovitelných zdrojů energie a vyřazování jaderných reaktorů.

Německá průmyslová a obchodní komora DIHK, jež je zastřešujícím orgánem pro 79 komor z celého území Německa, se nesmí míchat svými vyjádřeními do politiky. Nejvyšší správní soud v Lipsku v tomto duchu potvrdil své rozhodnutí z roku 2016. Prezident DIHK Eric Schweitzer se totiž často vyjadřuje k aktuálním politickým rozhodnutím berlínské vlády, uvedl server Euro.cz.

Čtěte také:
Němci přitvrdí v boji s emisemi
Šéfka německých zelených chce víc zákazů

U soudu si stěžoval jeden z výrobců větrných turbín. Firma nesouhlasila s názory DIHK, že expanze obnovitelných zdrojů a vyřazování jaderných bloků poškozuje německé hospodářství, upozornil deník Süddeutsche Zeitung.

Soud konstatoval, že komora ignorovala jeho rozhodnutí z roku 2016, protože se opakovaně vyjadřuje i k tématům, jež nespadají do kompetence komory a jejich členů. Jako příklad uvedli soudci vyjádření, kdy je ochrana klimatu spojována s nižší životní úrovní. Například výrokem, zda se společnost chce vrátit do doby, kdy se přes Alpy do Itálie jezdilo automobilem o výkonu 34 koňských sil. Podle správního soudu mají členové DIHK právo z organizace vystoupit, pokud s takovými výroky nesouhlasí.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech