V Nizozemsku zavřeli uhelnou elektrárnu Hemweg 8

Elektrárna Hemweg 8 s instalovaným výkonem 650 MW byla zprovozněna v roce 1994. Foto: vattenfall.com

Energetická společnost Vattenfall před Vánoci ukončila provoz uhelné elektrárny Hemweg 8 v Nizozemsku. Elektrárna s instalovaným výkonem 650 MW byla zprovozněna v roce 1994 a dle původního plánu měla být vyřazena z provozu až v roce 2020.

K dřívějšímu uzavření došlo kvli rozhodnutí nizozemského Nejvyššího soudu ve sporu mezi nizozemskou vládou a nadací Urgenda. Soud rozhodl, že vláda musí do konce roku 2020 snížit emise skleníkových plynů alespoň o 25 procent oproti roku 1990.

Čtěte také:
Vědci varují před spalováním biomasy
Klimatické šílenství emise nesníží

Společnost Vattenfall získá za dřívejší uzavření elektrárny od nizozemské vlády kompenzaci. Došlo totiž k porušení slibu na pětileté přechodné období, které Vattenfallu nizozemská vláda v květnu 2018 garantovala. Demontážní práce mají začít již příští rok

V Nizozemsku jsou v současnosti provozovány 4 uhelné bloky. Nejstarší z nich, elektrárna Amercentrale 9, byla zprovozněna v roce 1993. Další elektrárny, Eemshaven a Maasvlakte 3 a  Engie Centrale Rotterdam, byly zprovozněny po roce 2015. Vlastní je německá společnost Uniper.

Mohlo by vás zajímat:
Nové elektrické náklaďáky pro důl Conuma Coal
Autonomní náklaďák nemá ani kabinu
Služební auto obra Koloděje