Doba čtení:2 m, 3 s
Deset největších evropských projektů na přeměnu biomasy bude vyžadovat 36 milionů tun dřevěných pelet ročně. To by vyžadovalo, aby byly každoročně vykáceny lesy o rozloze 2 700 km2, což odpovídá polovině Černého lesa v Německu. Foto: wikipedia.org

Plány na přeměnu evropských uhelných elektráren, včetně obřího komplexu Drax v North Yorkshire, na spalování dřevěných pelet, mohou zlikvidovat lesy a podpořit klimatickou krizi.

Klimatický thinktank Sandbag uvedl, že plány na snížení emisí uhlíku povedou ke kácení ohromujícího množství, což zničí lesy rychleji, než mohou znovu dorůst, uvedl server msn.com.

Vědci ze thiinktanku varují, že 10 největších evropských projektů na přeměnu biomasy bude vyžadovat 36 milionů tun dřevěných pelet ročně, což odpovídá celkové celosvětové produkci dřevěných pelet. To by vyžadovalo, aby byly každoročně vykáceny lesy o rozloze 2 700 km2, což odpovídá polovině Černého lesa v Německu. Tyto elektrárny by navíc vyráběly méně než 2 procenta elektrické energie v EU.

Čtěte také:
Aerolinky ukazují, o co opravdu jde s CO2
Klimatické šílenství emise nesníží

Navíc většina dřevěných pelet, které mají být použity v Draxu a dalších projektech v Evropě, se dováží z USA a Kanady. „To znamená, že při přepravě dřeva z druhé strany Atlantiku dochází k velkým nákladům na životní prostředí,“ řekl autor zprávy Charles Moore.

Plánované elektrárny na biomasu, které se připravují zejména ve Finsku, Německu a Nizozemsku, by do atmosféry uvolnily 67 milionů tun uhlíku, což by pravděpodobně nebylo možné absorbovat rostoucími stromy v časovém rámci relevantním pro splnění pařížské dohody, varoval Sandbag.

Regulátoři EU považují biomasu za uhlíkově neutrální obnovitelnou alternativu a tvrdí, že růst nových stromů může absorbovat tolik uhlíku, kolik uvolňují dřevěné pelety, když jsou spáleny za účelem výroby elektřiny. Ale Alex Mason z kanceláře WWF v EU řekl, že spalování lesů je „doslova opakem toho, co bychom měli dělat“, abychom pomohli řešit klimatickou krizi.

„Jak minulý rok zdůraznilo 800 vědců, přeměnou uhelných elektráren na biomasu dojde ke zvýšení emisí po celá desetiletí, ne-li po staletí. Tato nová zpráva je dalším důkazem toho, že EU musí použít novou zelenou dohodu EU, aby stanovila pravidla EU v oblasti bioenergie, než tato časová bomba politiky způsobí další škody,“ uvedl.

Profesor Michael Norton, ředitel Poradní rady pro evropské akademie věd, řekl, že rozsáhlé odstraňování lesa, které by uspokojilo poptávku po biomase, by bylo „hrůzou z hlediska klimatu“.

Mohlo by vás zajímat:
Nové elektrické náklaďáky pro důl Conuma Coal
Autonomní náklaďák nemá ani kabinu
Služební auto obra Koloděje