V Polsku chodí na šachtu za kulturou

Stara Kopalnia

Stara Kopalnia, bývalá chladící věž. Foto: NDI

Stara Kopalnia se jmenuje jedno z nejmodernějších kulturních center v Polsku, které vzniklo na místě bývalého dolu Julia ve Valbřichu. V areálu by se měla v budoucnu mísit minulost s budoucností v podobě vědy, kultury a umění. Napsaly to Důlní noviny.

Klíčovou myšlenkou projektu bylo posunout se z éry uhlí, ale rozhodně nezapomínat na historické vazby, které Dolnoslezské vojvodství na jihozápadě Polska k této surovině má. Každá z historických budov bývalého dolu Julia má mít své specifické zaměření. Ať už se jedná o historii a současnost uhlí, ekologii nebo výrobu keramiky. Počítá se i s dalšími atrakcemi – amfiteátrem, tanečním sálem, výstavními prostory a galerií moderního umění.

Součástí areálu by měly být také ateliéry uměleckých oborů a designu. V současné době zde sídlí městské kulturní centrum a působiště tu našel také Valbřichský pěvecký a taneční sbor. Jedním z lákadel pro návštěvníky je unikátní centrum keramiky a muzeum zaměřené na geologii a archeologii.

Zájemci o hornickou historii mají šanci vyrazit do podzemí na téměř kilometrovou procházku chodbami bývalého dolu. Ti, kdo mají radši pohled z výšky, zase mohou vystoupat na rozhlednu, která vznikla přestavbou staré chladicí věže. Celkové náklady na přeměnu bývalého dolu Julia přesáhly 95 milionů zlotých. Více než polovinou přispěla Evropská unie.