V Polsku stávkovali horníci

Důl Ruda zahrnuje závody Bielszowice, Halemba a Pokój. Celkem je v dole zaměstnáno 6,5 tisíce horníků. Foto: pgg.pl

Celkem třicet horníků se včera zúčastnilo varovné stávky v rámci ranní směny v dole Ruda, který je součástí společnosti Polska Grupa Górnicza (PGG). Stávka trvala dvě hodiny.

Horníci stávkovali mezi 6. a 8. hodinou ranní. Podle informací PGG fungoval důl normálně. Účast na stávce byla totiž velmi nízká. V rámci ranní směny pracovalo v dole celkem 2400 osob, uvedl server nettg.pl.

Čtěte také:
Sophiina volba polských horníků
Spojí černé uhlí Čechy a Poláky?

Stávku inicioval odborový svaz Srpen 80, který vede s vedením dolu dva spory. První se týká vyplacení jednorázového vyrovnání za rok 2016 a nastavení jasných pravidel pro odměňování a vyplácení prémií ve všech šachtách dolu Ruda. Druhý spor vedou odboráři o žádost na vyplacení dodatečné jednorázové výplaty.

Důl Ruda zahrnuje závody Bielszowice, Halemba a Pokój. Celkem je v dole zaměstnáno 6,5 tisíce horníků.

Polská státní společnost PGG, dříve známá jako Kompania Weglowa, je největším evropským těžařem uhlí. Firma čelila v roce 2015 bankrotu kvůli propadu cen uhlí a rostoucím nákladům na těžbu. Přežila díky finanční pomoci od státních energetických firem PGE, PGNiG a Energa. Tyto firmy také letos poskytly PGG další peníze na převzetí menšího konkurenta KHW, který se rovněž potýkal s problémy.

PGG by podle svých stanovených cílů měla v letošním roce vytěžit 32 milionů tun černého uhlí.

Mohlo by vás zajímat:
V polském dole se bude těžit komorováním
Polsko postaví uhelné elektrárny za stovky miliard
Polská dychtivost po těžbě ohrožuje české pohraničí