V Polsku vyroste nový uhelný blok

Do výstavby jednotky hodlá společnost Energa investovat až šest miliard zlotých (37 miliard korun). Foto: energaostroleka.pl

Polská státní společnost Energa hodlá v uhelné elektrárně u města Ostrolenka na severovýchodě země vybudovat novou jednotku o výkonu 1000 megawattů. A to bez ohledu na plány polské vlády, která chce spojit těžbu uhlí s výrobou elektřiny.

V rámci širšího plánu na záchranu uhelného průmyslu vláda plánuje spustit takzvaný kapacitní trh, na němž by producenti nebyli placeni jen za výrobu elektřiny, ale také za udržování dostupné výrobní kapacity. Na plánu, který má státním podnikům pomoci financovat výstavbu nových uhelných elektráren, nyní pracuje parlament.

Čtěte také:
Evropu v mrazech zachraňují uhelné elektrárny
Polsko chce kapacitní trh ještě letos

Generální ředitel společnosti Energa Daniel Obajtek řekl, že co se týče Ostrolenky, společnost nebude na zavedení zákona čekat. Do výstavby jednotky hodlá investovat až šest miliard zlotých (37 miliard korun). Financovat ji bude spolu s elektrárenským podnikem Enea, nad nimž má rovněž kontrolu stát. Zhotovitele stavby hodlá Energa vybrat v prvním čtvrtletí příštího roku, dokončení stavby je plánováno na polovinu roku 2023.

Společnost rovněž oznámila, že se nezúčastní výstavby první polské jaderné elektrárny. Rozhodnutí, zda se projekt vůbec uskuteční, má padnout do konce letošního roku.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších uhelných dolů
TOP 10 navždy bohatých
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu