V práci fáračky a ve volnu uniforma

Předseda SKH při obci Stonava, Ladislav Kajzar v čele delegace na jednom ze setkání v rámci SHHS ČR. Foto: skhstonava.webnode.cz

Pět let před nástupem na šachtu se Josef Gmuzdek mladší stal členem tehdy ještě Kroužku krojovaných horníků, přejmenovaného pak na Spolek krojovaných horníků (SKH) Stonava. Jako jiní zaměstnanci OKD v řadách tohoto i dalších profesních sdružení v regionu následoval rodinnou tradici.

Táta, který dělal od patnácti raziče a postupně vystřídal šachty Mír, František a 9. květen, patřil do stonavského spolku samozřejmě taky,“ vysvětlil Gmuzdek, jenž začal pracovat na šachtě v roce 1997. Momentálně působí v úseku vrtání na ČSM – Sever jako zámečník-opravář vrtacích technologií. V parádní hornické uniformě se ve volnu stal v průvodech SKH Stonava nepřehlédnutelným, napsal Měsíčník Horník.

Čtěte také:
Krojovaní horníci nechali posvětit prapor
Město duchů si připomíná výročí výbuchu v dole

Jsem totiž praporečníkem. Příslušnost ke spolku je pro mne ctí, považuji se v tomto ohledu za srdcaře,“ nechal se slyšet Gmuzdek. Coby příslušník mladší spolkové generace se začal i více starat o program akcí SKH. Ke stejné organizaci se přidal před sedmi lety také Richard Palovský. „Hornická tradice je v naší rodině delší. Děda kopal uhlí na Františku a Lazech, táta byl důlním elektrikářem na ČSM,“ popisoval současný revírník centrální dopravy stonavské šachty.

Do SKH vstoupil nicméně z příbuzných jako první. „Přemluvil, vlastně zlákal, mne rodinný přítel, který je už v důchodu a taky patří ke členům. Rodina si na to zvykla a manželka Lucie se ke krojovaným horníkům nakonec přidala taky,“ poznamenal Palovský. Zdůraznil ještě, že SKH v tradiční hornické obci Stonavě letos slavil již 105. výročí svého založení. „Chlapů ze šachet jako je Pepa Gmuzdek a Ríša Palovský máme v našich řadách více. Je to jen dobře, protože stárneme a rekrutujeme se většinou z vysloužilých havířů. Chceme však naše zvyky udržovat co nejdéle,“ vzkázal Tomáš Hejda, nový předseda SKH Stonava.

Počet jeho členů je necelých osmdesát lidí. „Pokračovat v činnosti můžeme jen díky našim partnerům, k nimž patří dlouhodobě i Nadace OKD, za což ji pochopitelně moc děkujeme. Podporu od ní získáváme právě na naše hornické tradice,“ upozornil Hejda. Doplnil, že SKH Stonava by chtěl základnu rozšiřovat například i náborem dětí svých nynějších členů.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků