Doba čtení:1 m, 39 s
K výbuchu došlo nedaleko města Severodvinsk na severu Ruska. Foto: wikipedia.org

Hlavní výzkumník sarovského výzkumného střediska Vjačeslav Solovjov přiznal, že minulý týden došlo nedaleko ruského města Severodvinsk při testování motoru rakety, kterou má ve výzbroji ruské vojenské námořnictvo, k výbuchu malého jaderného reaktoru.

Při neštěstí zahynulo pět lidí. Exploze způsobila únik radiace do okolí. Informace o výbuchu dodala především tamní agentura pro jadernou energii Rosatom. Ta potvrdila, že několik jejích zaměstnanců zemřelo „při zkouškách reaktivního motoru na kapalné palivo”. Stejnou informaci uvedla i ruská agentura TASS s odvoláním na armádu, uvedl server seznamzpravy.cz.

Čtěte také:
Senátní výbor USA je pro sankce proti Nord Stream 2
Američané hrozí sankcemi kvůli NordStream 2

Podle místních zdrojů ve městech na severu země, která jsou blízko místa exploze, lidé z lékáren hromadně vykupovali jód, kterého byl kvůli vysoké poptávce nedostatek. Jód totiž snižuje účinek radiace v lidském těle. Podle nepotvrzených zpráv byli do moskevských nemocnic dopraveni lidé s nemocí z ozáření.

Ruské úřady informace o okolnostech záhadné exploze, jejíž příčinou podle západních expertů mohl být test rakety na jaderný pohon, poskytují velmi neochotně. Úřední zpráva atomové agentury Rosatom se o jaderném materiálu výslovně nezmiňovala, v informaci se hovořilo o zacházení s „izotopy“. Informace o zvýšené radiaci v nedalekém Severodvinsku na webu vydržela 24 hodin, pak ji úřady stáhly.

Pomalé „vypouštění” informací ze strany ruských úřadů však ještě více zintenzivňuje obavy z ohrožení. O příčině neštěstí nebyla dosud vydána podrobnější zpráva. Úřady i státní média se vyhýbají popisu testované zbraně, neuvádějí její název a nepíší ani nic bližšího o zdravotnickém zařízení, kde se léčí zranění.

Pět mužů, kteří při explozi přišli o život, nicméně ruské úřady označily za národní hrdiny. Oběti budou posmrtně vyznamenány. V Sarově, městě nepřístupném pro cizince bez povolení, se v pondělí s mrtvými na centrálním náměstí rozloučilo několik tisíc lidí.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje