V Temelíně kromě elektřiny vyrobí i med

V hlavní sezóně v Temelíně může být až dvě stě tisíc včel. Ty by ročně mohly vyprodukovat skoro čtvrt tuny medu. Foto: ČEZ

Největší český energetický zdroj nebude od června produkovat jen elektřinu pro pětinu republiky. Nově zde stojí včelí úly i se svými obyvatelkami. Prvního medu by se v Temelíně mohli dočkat v závěru června.

K dostání v obchodech ale nebude. Sloužit má jako netradiční dárek. Elektrárna tak chce demonstrovat čistotu své výroby i podporu životního prostředí.

Čtěte také:
Temelín udělal změnu v bezpečnostním softwaru
V Temelíně začali zavážet palivo do reaktoru

V hlavní sezóně zde může být až dvě stě tisíc včel. Ty by ročně mohly vyprodukovat skoro čtvrt tuny medu. „V těchto podmínkách tak úplně zvyklý včelařit nejsem. Úly mám v lese a tam za celou sezónu dělám z jednoho úlu mezi 40-50 kilogramy medu,“ říká temelínský zaměstnanec Sergej Vlačiha, který se bude o nový temelínský přírůstek starat.

V blízkosti temelínského infocentra, prakticky ve stínu chladicích věží, mají včely optimální podmínky. „Díky rozkvetlému zámeckému parku na tom budou temelínské včely velmi dobře. Relativně snadno mohou přinést pyl a nektar. Z pylu si dělají jídlo pro sebe a z nektaru pak vyrobí první temelínský med,“ vysvětluje Vlačiha.

Návštěvníci temelínského infocentra mohou úly vidět v zadní části parku, který se rozprostírá kolem Infocentra. Pětice úlů bude stát ve dvou řadách. V první řadě budou dva pozorovací úly. Ty mají část plochy prosklenou a návštěvníci mohou nahlédnout přímo útrob včelího úlu. Musí předtím odklopit dřevěné víko. Nebezpečí podle včelaře nehrozí, ale opatrnost je namístě. Ke třem zadním úlům už Sergej Vlačiha chodit nedoporučuje.

Mohlo by vás zajímat:
Služební auto obra Koloděje
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu