V Třinci se vyčistil vzduch

Wikipedia.org Ondřej Žváček

Třinecké železárny vloni vypustily do ovzduší nejméně prachu v historii. Foto: Wikipedia.org Ondřej Žváček

Zhruba 310 tun prachu vypustily v minulém roce do ovzduší Třinecké železárny při loňském objemu výroby 2,5 miliónu tun oceli. Toto číslo je přitom nejnižší v historii podniku.

Jen pro srovnání, v roce 2014 činil objem tuhých znečišťujících látek 560 tun a před deseti lety, tedy v roce 2004, to bylo 1400 tun při zhruba stejném objemu výroby. Za tímto obrovským poklesem emisí stojí podle vedení podniku ekologické investice do 19 projektů zaměřených na snížení prašnosti, ke kterým mohly železárny přistoupit díky dotacím.

Nová zařízení na snížení prašnosti byla postupně instalována od roku 2013 – nejdříve na vysoké pece, kde byl nahrazen zastaralý elektrostatický odlučovač za dva moderní tkaninové filtry. Na ocelárně byla vybudována nová filtrační stanice, která odsává řadu prašných míst haly.

Čtěte také:
Čistší vzduch za tři miliardy
Kam směřuje česká energetika?

Jako poslední bylo do provozu uvedeno odprášení aglomerace č. 2, přesněji nový tkaninový filtr zařazený za elektrostatické filtry,“ sdělila mluvčí Třineckých železáren Petra Jurásková. Huť kromě odprášení největších zdrojů instalovala tkaninové filtry i na řadě dalších zařízení.

Jedná se například o výklopníky aglomerací, přesypy zakladačů surovin, pracoviště pálení slitků či vykládací jámy uhlí na koksovně. V rámci ostatních projektů byly pořízeny mobilní průmyslové vysavače, čisticí a zametací vůz pro úklid komunikací, nebo mlžná děla pro zkrápění venkovních prašných ploch. Dalším zajímavým projektem byla výsadba izolační zeleně v okolí prašných míst,“ doplnila mluvčí.

V letošním roce přitom můžou obyvatelé Třince očekávat další snižování emisí. Už před dvěma měsíci byla dokončena investice, která sníží obsah oxidů síry v ovzduší na zmiňované aglomeraci č. 2.

Další nově dokončená investice spočívá v doplnění tkaninových filtrů o dávkování aktivního uhlí. „To je schopno zachytit i velmi nízké koncentrace některých dalších znečišťujících látek,“ uvedl vedoucí odboru ochrany životního prostředí třinecké radnice Radim Klimša.

Celkové investice do ekologických projektů v Třinci za poslední tři roky přesáhly 2,6 miliardy korun. 2,3 miliardy činila dotace z Operačního programu Životní prostředí. „V dalších letech huť předpokládá do rozvoje investovat asi 12 miliard korun, z toho dvě miliardy pouze do ekologických akcí,“ uzavřela Jurásková.

Mohlo by vás zajímat:
Policie obstavila účet ČEZ obnovitelné zdroje
Bývalá šachta vyrábí elektřinu z vody
Google obsadí uhelnou elektrárnu