V Zimbabwe postaví obří uhelnou elektrárnu

Zimbabwe má podle odhadů zásoby ve výši 25 miliard tun uhlí, ale v současné době se těží pouze mezi dvěma a třemi miliony tun ročně. Foto: pixabay.com

Společnost Rio Energy postaví ve spolupráci s China Gezhouba Group Corp (CGGC) v severním Zimbabwe 2 500 megawattovou tepelnou elektrárnu. Předpokládané náklady na výstavbu dosáhnou 3 miliard dolarů (cca 75 miliard korun).

„CGGC bude projekt rozvíjet a bude pomáhat při získávání finančních prostředků,“ řekl pro msn.com předseda Rio Energy Caleb Dengu. Elektrárna bude postavena ve čtyřech fázích po asi 700 megawattech, čímž se celková kapacita zvýší na 2 800 megawattů. První fáze projektu bude stát asi 1,2 miliardy dolarů.

Čtěte také:
Zimbabwe: Spící těžební gigant
Zimbabwe chce zásadně zvýšit vývoz uhlí

Potrubí a elektrické vedení 420 kilovolt-ampér bude postaveno společností PowerChina,“ uvedl Deng, podle nějž vyjádřila zájem o tento projekt Průmyslová a komerční banka Číny a jedná se společností Sinosure, známou také jako China Export and Credit Insurance Corp, o krytí nákladů na pojištění rizika.

Zimbabwe má podle odhadů zásoby ve výši 25 miliard tun uhlí, ale v současné době se těží pouze mezi dvěma a třemi miliony tun ročně. Země chce proto zásadně navýšit těžbu na export i pro vlastní potřeby. Země totiž trpí častými výpadky dodávek elektřiny.