Doba čtení:1 m, 43 s
Pavol Krůpa. Foto: Petr Machota
Pavol Krúpa. Foto: Petr Machota

Zjistěte, kdo je skutečným vlastníkem těžební společnosti NWR, která ovládá černouhelnou firmu OKD. Takový požadavek obsahuje dopis, který poslala investiční skupina Arca Capital miliardáře Pavla Krúpy členům vlády, prezidentovi a šéfovi odborů Středulovi.

Podle Krúpy není v současnosti jasné, kdo je opravdovým vlastníkem OKD. „Jelikož došlo v polovině ledna letošního roku ke změně ve struktuře NWR a převodu majoritního podílu společnosti OKD ve výši 50,52 procenta v rámci skupiny NWR, není zřejmé, kdo je aktuálním vlastníkem OKD,“ napsal Krúpa v dopise, v němž vyzývá vládu k urychlenému řešení situace.

Čtěte také:
Kauza převodu hornických bytů pokračuje
Dravec Krúpa chystá žaloby na Bakalu a OKD

Původní největší akcionář NWR, kterým byla společnost CERCL Mining, převedla podíl ve výši 50,52 procenta na svou dceřinou společnost CERCL MiningHoldings. Firmu CERCL Mining kontroluje finančník a miliardář Zdeněk Bakala společně se skupinou BXR.

Pochybnosti ohledně skutečných vlastníků vyjádřil před několika týdny i ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Krúpa v dopise poukázal i na to, že Bakala podle slov své ženy již společnosti neovládá. „Už je to několik let, co můj muž ani NWR, ani OKD vlastně neřídí, neovládá. Dnešní jednání už jde mimo naši rodinu i mimo mého muže,“ prohlásila Bakalová v rozhovoru pro Český rozhlas.

Mohlo docházet k únikům ve výši až několika miliard korun

Podle Krúpy však existuje důvodné podezření, že jsou z firmy vyváděny miliardové částky, což poškozuje minoritní akcionáře. „Disponujeme indiciemi, že v rámci finančních transakcí společnosti mohlo docházet k únikům ve výši až několika miliard korun,“ napsal Krúpa, který tak stupňuje svůj tlak na Bakalu.

Arca Capital vlastní dvě procenta akcií NWR. Již na podzim Krúpa oznámil, že podá žaloby na Bakalu i OKD kvůli jejímu nadhodnocení při vstupu na burzu. U antimonopolního úřadu nechal rovněž prošetřit prodej RPG Byty (byty bývalého OKD) společnosti Round Hill Capital. Ta koupila bytový fond od Bakaly a skupiny BXR.

Mohlo by vás zajímat:
Odboráři navrhují zabavení původního majetku OKD
TOP 10 navždy bohatých
Peníze do luftu