Doba čtení:2 m, 24 s
Varování ještě umocnilo obavy, že by se Spojené království mohlo tuto zimu ponořit do tmy. Foto: wikipedia.org

Tom Greatrex, výkonný ředitel Asociace jaderného průmyslu, varoval, že pokud budou dvě klíčové jaderné elektrárny odstaveny, mohla by ve Velké Británii během nejchladnějších zimních měsíců zhasnout světla. Vyzval společnost EDF, aby své elektrárny ve Spojeném království udržela v provozu.

Varování přišlo poté, co francouzská státní společnost EDF varovala, že možná bude muset uzavřít dvě jaderné elektrárny ve Spojeném království, Heysham 1 a Hartlepool, kvůli dani z nadměrných zisků pro výrobce nízkouhlíkové elektřiny, napsal server express.co.uk.

Společnost EDF, která provozuje všech pět zbývajících jaderných elektráren ve Spojeném království, varovala, že kvůli této dani bude mnohem obtížnější udržet stárnoucí elektrárny v provozu tak dlouho, jak se plánovalo.

Dvě jaderné elektrárny, kterým hrozí uzavření, dodávají do sítě přes dva gigawatty elektřiny a mohou ročně zásobovat až čtyři miliony domácností, což představuje asi čtyři procenta energie, kterou Spojené království spotřebuje během dnů s chladnějším počasím.

Rachael Glavingová, obchodní ředitelka pro výrobu elektřiny ve společnosti EDF UK, řekla deníku Telegraph, že kvůli dani bude obtížné ospravedlnit udržení elektráren v provozu z obchodního hlediska, zejména v době, kdy kvůli inflaci prudce rostou náklady v jiných oblastech.

Británie volá do služby dvě uhelné elektrárny

„Musíme přerušit vazbu mezi skutečně vysokými cenami plynu a jejich dopadem na ceny elektřiny,“ zdůraznila Glavingová.

Varování ještě umocnilo obavy, že by se Spojené království mohlo tuto zimu ponořit do tmy. Provozovatel sítě, společnost National Grid ESO, varoval před „nepravděpodobným nejhorším scénářem“, podle něhož by mohl během „nejhlubších a nejtemnějších“ nocí v lednu a únoru dojít k plánovaným tříhodinovým výpadkům proudu, pokud se Británii nepodaří zajistit dostatečný dovoz energie z Evropy.

Kathryn Porterová, energetická analytička poradenské společnosti Watt Logic, souhlasila s tím, že odstavení dvou elektráren EDF by mohlo v příštím roce ještě více ztížit situaci, kdy by se Spojené království vyhnulo případným výpadkům.

„V zimě 2024 přijdeme o všechny uhelné elektrárny a mohli bychom přijít také o dvě jaderné elektrárny, takže přijdeme zhruba o stejné množství energie, jaké máme v současné době v rezervní kapacitě. V podstatě ji nahradíme větrem – a to je nahrazení snadno dispečersky řízené výroby přerušovanou výrobou. Takže pokud budete mít období klidného zimního počasí, kdy výkon větru klesne, pak se můžete dostat do situace, kdy budete mít opravdu problém udržet světla,“ upozornila Porterová.

V průběhu této zimy ve Spojeném království již několikrát klesly výkonové rezervy pod 500 MW, což znamená, že dodatečná kapacita dodávaná dvěma jadernými elektrárnami se ukázala jako životně důležitá.

Zbytek stárnoucí flotily jaderných elektráren má být v příštích 13 letech odstaven. Británie se snaží postavit nové elektrárny, jako jsou Sizewell C a Hinkley Point C, aby zajistila, že jaderná energie bude i nadále hrát důležitou roli v energetickém mixu. Tento zdroj energie se v současnosti podílí na výrobě elektřiny v Británii 15 procenty.