Doba čtení:1 m, 30 s
Lom Welzow-Jih, jeden ze čtyř lomů, které Vattenfall prodává. Foto: J.-H. Janßen

Dalším zájemcem o hnědouhelná aktiva švédského státní koncernu Vattenfall je německá společnost Steag a hned se stala favoritem, napsal německý deník Handelsblatt. Zájem již dříve potvrdily české firmy Vršanská uhelná, ČEZ a EPH spolu s PPF, ale pro Vattenfall by prodej německému zájemci mohl být nejlepším řešením.

Akcionáři firmy Steag již byli o záměru informováni. Pořízení hnědouhelných aktiv by bylo v souladu se strategií Steagu. Firma chce uhelné či plynové elektrárny nakupovat. „V Německu je tolik společností, které se snaží elektráren spalujících fosilní paliva zbavit, že by se měly naskytnout nějaké atraktivní příležitosti,“ uvedl generální ředitel společnosti Steag Joachim Rumstadt.

Čtěte také:
Kellner & Křetínský: Těžký kalibr na Vattenfall
Do boje o Vattenfall vstoupil i Tykač

Dalším důvodem, proč by elektrárny Vattenfallu mohly být pro Steag atraktivní, je fakt, že do deseti let bude nejspíš muset uzavřít polovinu ze svých současných 11 elektráren produkujících 9 000 MW z důvodu jejich stáří.

Steag vyrábí elektřinu více než 75 let, elektrárny provozuje také v Turecku, Kolumbii a na Filipínách. Firma zaměstnává více než 6400 lidí. Prodej lomů a elektráren Vattenfallu je ostře sledovaný i v Česku. Zájem má totiž ČEZ a Křetínského EPH, který se na společném postupu dohodl se skupinou PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Do hry o aktiva Vattenfallu vstoupila také společnost Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal, spojená se jménem finančníka Pavla Tykače.

Podle médií by dalšími zájemci mohly být investiční skupiny Blackstone, CVC, Macquarie a KKR. Zájem o aktiva Vattenfallu měli také aktivisté z Greenpeace. Z tendru byli ale v říjnu vyloučeni.

Mohlo by vás zajímat:
Nabídka Vattenfallu už je na stole
U Vattenfallu nejde o uhlí, ale o elektrárny

Greenpeace doly nekoupí, dostaly padáka

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa