Ve vedru horníci pijí i kropí
Horké a suché počasí zvládají horníci těžební společnosti Vršanská uhelná díky dostatečnému přísunu tekutin a skrápění technologie i cest vodou ze šachty.
Dostupnost a dostatečné množství tekutin se ve Vršanské uhelné snaží zajistit především pro zaměstnance, kteří pracují venku. Preventivně dostávají energetické nápoje v sáčcích a k dispozici mají dostatečný přísun vody. Voda a sodovka ze sodobarů je dostupná podle individuální potřeby všem zaměstnancům. Na nákup iontových nápojů pro horké dny Vršanská uhelná vynaložila v letošním roce více než 51 tisíc korun.
Zaměstnancům na těžebních strojích výrazně pomáhají klimatizované kabiny, díky nimž jsou podmínky pro jejich práci snesitelnější. K potlačení horka a sucha přispívá častější skrápění technologických částí, ale také komunikací v těžební lokalitě. Skrápěcím zařízením jsou vybavené velkostroje, pásové dopravníky i depo a nakládací zásobník, odkud uhlí putuje k zákazníkům. Ke skládkovému stroji USSK3 se loni instalovala takzvaná mlžná stěna, kterou tvoří šest sedmimetrových sloupů se zařízením na tvorbu vodní mlhy.
Čtěte také:
Za pět let dala Vršanská doregionu 43 milionů
Vršanská uhelná dala loni na rekultivace 100 milionů
Po šachtě se v horkých dnech pohybuje šest kropicích vozů. Jedna cisterna pojme zhruba sedm kubíků vody, za směnu se otočí deset až dvanáctkrát, takže rozvezou okolo 420 kubíků vody denně, aby dostatečně pokropily komunikace v lomu. Do terénu vyrážejí už kolem čtvrté ráno před rozvozem zaměstnanců na pracoviště. Vršanská ke kropení využívá vlastní zdroje důlní vody, není tedy závislá na veřejných zdrojích. Náklady na skrápění technologie a provozních cest letos podle předpokladů dosáhnou 2,5 milionu korun.
Mohlo by vás zajímat:
Horníci: Vládu nezajímáme
Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků
Související články