Doba čtení:2 m, 40 s
Ambicí firmy je zachytit do roku 2030 až 2 miliony tun emisí a do roku 2035 až 5 milionů tun, což odpovídá vyřazení milionu benzinových aut ze silnic. Foto: pixabay.com

Byly navrženy plány na položení nového podmořského potrubí, kterým by se odváděly emise uhlíku z jedné z největších plynových elektráren v Evropě. Tento projekt by spojil elektrárnu Pembroke s terminálem na zkapalněný zemní plyn (LNG) přes ústí řeky Milford Haven v hrabství Pembrokeshire.

Podle zastánců by zajistil pracovní místa a zahájil nové odvětví přepravy CO2 z Walesu k pohřbení do moře. Zahrnuje však rozsáhlé stavební práce v chráněném mořském prostředí. Ekologická skupina Přátelé Země vyzvala, aby se peníze raději vynaložily na obnovitelné zdroje energie než na udržování provozu plynového zařízení, uvedl server bbc.com.

Elektřinu musíme mít. Kdopak nám ji vyrobí?

Elektrárna Pembroke má ale kapacitu, která by ze spalování plynu vyrobila tolik elektřiny, že by stačila na napájení čtyř milionů domácností. Přestože je jedním z největších producentů emisí CO2 ve Walesu, má podle provozovatele, společnosti RWE, „zásadní roli“ při přechodu země k zelenější budoucnosti.

Tato elektrárna v současné době běží 80 % času, v době a kolem doby, kdy není dostatek obnovitelné energie, jako je větrná nebo solární,“ uvedl Richard Little, který jako ředitel Pembroke Net Zero Centre vede transformaci tohoto místa. „Musíme vybudovat něco, co umožní, aby fungovala i v době, kdy je to potřeba, aniž by to mělo dopad na klima,“ dodal.

Palička: Spolehlivá náhrada za uhlí a plyn není a dlouho nebude

Vedle nových zařízení na výrobu vodíku, která by mohla časem nahradit plyn, je odpovědí společnosti RWE zachycování a ukládání uhlíku. Ambicí firmy je zachytit do roku 2030 až 2 miliony tun emisí a do roku 2035 až 5 milionů tun, což odpovídá vyřazení milionu benzinových aut ze silnic.

Cílem je, aby byl projekt vybudován do konce tohoto desetiletí, přičemž v současné době probíhají inženýrské studie, které částečně financuje vláda Spojeného království. Získat souhlas regulačních orgánů s vykopáním příkopu a položením potrubí přes frekventovanou lodní trasu a zvláštní mořskou chráněnou oblast nebude nic jednoduchého.

Coal India otevře nové doly. Poptávka po uhlí je rekordní

Společnost RWE uvedla, že očekává, že do konce desetiletí zaměstná na stavebních pracích spojených s dekarbonizací elektrárny Pembroke přibližně 2 000 nových pracovníků.

Pokud se systém osvědčí, doufá se, že se bude opakovat i v dalších průmyslových oblastech jižního Walesu – například v Port Talbot, Cardiffu a Newportu – a vytvoří se tak přepravní trasa CO2, která podle společností zachrání desítky tisíc pracovních míst tím, že umožní dekarbonizaci zavedených průmyslových odvětví.

Projekt je součástí širšího plánu průmyslového klastru Jižní Wales (SWIC). Ten zahrnuje spolupráci hlavních průmyslových odvětví, která jsou zodpovědná za přibližně 40 procent celkových emisí skleníkových plynů ve Walesu, s cílem zmapovat, jak hromadně snižovat emise uhlíku.

Přeprava plynu přes oceán do Česka je emisní katastrofa

Místo toho, abyste dekarbonizovali prostřednictvím ztráty průmyslu, raději tvrdě investujte. Tímto způsobem více než zachováte pracovní místa a přidáte ekonomice větší hodnotu,“ řekl Little.

Organizace Přátelé Země však upozornila, že ne všechen CO2 bude zachycen, navíc samotná těžba plynu vede k únikům metanu – dalšího silného skleníkového plynu.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa