Vedení OKD dnes rozhodne o insolvenci

Budova OKD. Foto: OKD

V téhle budově se dnes možná rozhodne o insolvenci černouhelné firmy. Foto: OKD

Představenstvo těžební společností OKD dnes bude v Karviné jednat o aktuální situaci firmy. Mělo by rozhodovat i o tom, zda firma sama na sebe podá insolvenční návrh. I přes případnou insolvenci by se v dolech, které nyní zaměstnávají i s dodavatelskými firmami asi 12 tisíc lidí, mohlo těžit dál.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) v pondělí novinářům během jednání vlády řekl, že situaci OKD už může vyřešit pouze snížení požadavků majitelů firmy vůči státu nebo insolvence. Ministr dříve uvedl, že AHG žádala od státu jen za samotné akcie firmy 120 milionů eur (asi 3,2 miliardy korun). AHG dříve uvedla, že její nabídka počítá s tím, že držitelé dluhopisů odepíšou dluh NWR, potažmo OKD, za více než 400 milionů eur (10,8 miliardy korun). Většina analytiků se shodla na tom, že vyhlášení insolvence je nejčistším řešením problémů OKD.

Čtěte také:
ČR připravuje žádost o podporu pro OKD
Analytici: Insolvence znamená konec těžby

OKD patří společnosti New World Resources (NWR), jejíž generální ředitel Gareth Penny minulý týden uvedl, že OKD má hotovost do poloviny května. Majitelem NWR se letos stala Ad Hoc Group (AHG), která v posledních týdnech nabídla státu, aby do firmy vstoupil nebo OKD odkoupil. To ale zástupci vlády odmítli, nabízené podmínky jsou podle nich pro stát nevýhodné.

Mohlo by vás zajímat:
Analytici: Insolvence znamená konec těžby
Zeman přirovnal Bakalu ke Koženému
Bakala: Žralok pravdy a lásky