Velká Británie chce odstavit uhelné elektrárny

Elektrárna Eggborough: Foto: commons.wikimedia.org

Vláda Velké Británie plánuje, že radikálně omezí využívání uhlí jako paliva pro výrobu elektřiny. Do roku 2025 chce odstavit všechny uhelné elektrárny v zemi.

Podle výzkumu společnosti Aurora Research využívá Velká Británie tohoto fosilního paliva pro výrobu elektřiny stále méně.  Například v roce 2015 se uhlí jako zdroj pro výrobu elektřiny podílelo na celkové výrobě 23 procenty, v roce 2016 to bylo 9 procent a za první polovinu letošního roku to byly jen 2 procenta.

Čtěte také:
Evropu v mrazech zachraňují uhelné elektrárny
Kongres chce zrušit zákony proti uhlí

„Pokles využívání uhlí v posledních letech je důsledkem jeho vyšších cen, a částečně i díky růstu obnovitelných zdrojů. V srpnu bylo využití ještě nižší než v červenci a trend stále pokračuje,“ uvedl v listu The Independent vedoucí výzkumu společnosti Aurora Research Richard Howard.

Hlavnímu důvody jsou levnější plyn, zvýšení daní za znečištění, rozšíření obnovitelných energií, menší poptávka po celkové energii a uzavření některých oceláren. Tyto faktory vedly ke zlepšení kvality ovzduší v zemi. V této souvislosti však New Scientist připomíná, že větší využívání zemního plynu vedlo ke zvýšení emisí CO₂ z tohoto paliva o 12, 5 % a u ropy to byl nárůst o 1, 6 %.

Kromě uhlí se na výrobě britské elektřiny podílí 30 % zemní plyn, 21 % jaderná energie a 25 % obnovitelné zdroje.

Někdejší průmyslovou revoluci ve Velké Británii před 135 lety a poté v celém světě odstartovalo právě uhlí, ze kterého se vyráběla elektrická energie. Dnes ho však postupně nahrazují jiné zdroje.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Běloruský gigant Belaz 75710