Větrníkový byznys se zadrhl

Výrobci větrných elektráren se shodují, že do úzkých je dostává celosvětový přechod od pevných výkupních cen k aukcím, v nichž developeři větrných parků soutěží o co nejnižší požadovanou podporu pro větrnou elektřinu. Foto: wikipedi.org Philip May

Výrobci větrných elektráren hlásí zpožďování dodávek a propad zisků. Couvají rovněž investoři. Doba jednoduchého byznysu v režimu pevných výkupních cen větrné elektřiny skončila.

Akcie světové jedničky, dánského Vestasu, od poloviny srpna, kdy firma oznámila horší hospodářské výsledky za první pololetí, spadly o 7,5 procenta. Stejným tempem se propadly také akcie dalších německých velkovýrobců Nordex a Senvion. Společný podnik německého Siemensu a španělské Gamesy od schválení fúze letos v dubnu spadl na burze dokonce o 35 procent, uvedl deník E15.

Čtěte také:
Němcům vadí vysoká cena „zelené“ energie
Innogy vstupuje na irský trh

Siemens s Gamesou už oznámily, že v dánském závodě v Aalborgu propustí šest set zaměstnanců a že chystají další úsporná opatření. V posledních měsících firma doplatila na odklad výstavby větrných parků v Indii. O zavírání závodů mluví také Nordex. Senvion se pochlubil, že za první pololetí dokázal provozní náklady seškrtat v meziročním srovnání o 19 procent.

Výrobci se shodují, že do úzkých je dostává celosvětový přechod od pevných výkupních cen k aukcím, v nichž developeři větrných parků soutěží o co nejnižší požadovanou podporu pro větrnou elektřinu. Ceny větrné elektřiny díky tomu výrazně klesají. Jenže o to více developeři tlačí na výrobce, aby jim turbíny prodávali levněji.

„V režimu pevných výkupních cen jsme jednoduše prodávali turbíny, které jsme měli na skladě. Jenže teď se v aukcích draží podpory pro větrné parky, které vzniknou třeba až za pět let. Pokud bychom v té době měli používat dnešní technologii, tak bychom nikdy aukci nevyhráli. Musíme proto předvídat, kam se výrobní ceny elektřiny díky technologickému pokroku dostanou,“ vysvětlil šéf Vestasu Anders Runevad.

Přímo o chaosu na trhu mluví generální ředitel Nordexu José Louis Blanco. Změny regulace vedou k nestabilitě a k propadu obratu. Cenový tlak je podle něj enormní.

Mohlo by vás zajímat:
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj