Více energie z jádra chce jen třetina Čechů

V České republice jsou dvě jaderné elektrárny, u obou se počítá s výstavbou nových bloků. Foto: CĚZ

V Temelíně by se měly stavět dva nové bloky za stovky miliard korun. Foto: CĚZ

Zvýšení podílu jádra na výrobě elektřiny je nakloněna pouze třetina Čechů. Vyplývá toze zprávy Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Letos v květnu takový názor zastávalo 34 procent Čechů, zatímco před rokem to bylo o 12 procentních bodů méně. Počet zastánců dalšího rozvoje jaderné energetiky se tak po mírném poklesu v předchozích letech vrátil na úroveň roku 2012.

Čtěte také:
Ministerstvo vybralo místa pro jaderný odpad
Evropská komise chce podporovat jádro

Proti zvyšování podílu jádra na výrobě elektřiny se v letošním průzkumu postavila necelá pětina respondentů. Pro zachování současného stavu se vyslovilo 37 procent dotázaných a zbytek nevěděl.

Výzkum CVVM také ukázal, že Češi většinou nemají z atomové energie strach. Malé či žádné obavy vyjádřily tři pětiny dotázaných. Střední obavy mělo 26 procent a velké devět procent dotázaných.

Se zvýšením podílu energie vyrobené jádra počítá Státní energetická koncepce. K jejímu naplnění je však zatím daleko. Vše je totiž podmíněno výstavbou nových jaderných bloků v Dukovanech i Temelíně, což bude vyžadovat investici v řádech stovek miliard korun. Zatím ale není vůbec jasné, kdo je zaplatí. I proto vláda odmítla odepsat uhlí z lomu ČSA. Může se totiž ukázat, že bude za pár let v české energetice potřeba.

Mohlo by vás zajímat:
ČEZu se daří snižovat emise
Elektrárna budoucnosti: vyšší výkon, nižší emise
Na Špicberkách půjdou emise pod zem