Doba čtení:53 s

Důlní rypadlo Liebherr R 9800 je opravdový gigant. Na jeho stavbě se podílí nespočet strojů a lidí. Podívejte se, jak si s tím poradili u protinožců v Austrálii. Na časosběrném videu vyroste obr během pouhých dvou minut.

Rypadlo, jehož provozní hmotnost dosahuje 800 tun, se sestavuje pod širým nebem. Při stavbě se to kolem něj hemží různě velikými jeřáby a další technikou. Jejich souhra musí být bezchybná, jde o čas a především o přesnost. V Austrálii trvala výstavba rypadla dva měsíce.

Čtěte také: VIDEO: Liebherr – Vzpoura strojů

Úctyhodné rozměry má i samotná lžíce rypadla. Její kapacita je od 38 do 43 metrů krychlových při měrné hmotnosti materiálu 1,8 tuny na metr krychlový. V provedení s nakládací lžící dosahuje stroj v úrovni terénu tlačnou sílu 2980 kN a vylamovací sílu 2350 kN. Tyto hodnoty garantují vynikající výkony i při nejtěžších podmínkách těžby.

Tato vlajková loď ve výrobním programu důlních strojů Liebherr dokáže naložit 75 tun materiálu během jednoho nakládacího cyklu v obou provedeních, jak s podkopovou tak nakládací lopatou.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších těžebních bestií