VIDEO: Je antifosilní zákon potřebný?


Návrh antifosilního zákona chce prosadit ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Před zákonem ale silně varují zástupci průmyslu, podle nichž je norma zbytečná a způsobí pouze problémy. Podívejte se na video reportáž.

Považujeme ten zákon za absolutně zbytečný, protože všechny jeho cíle jsou součástí jiných norem a závazků České republiky,“ uvedl člen představenstva Svazu průmyslu a dopravy ČR Luboš Pavlas.

Čtěte také:
Energetici ostřelují návrh antifosilního zákona
Osobnosti proberou antifosilní zákon

Kritici zákonu vyčítají, že obsahuje pouze sedm paragrafů, ale ohrožuje celý systém české energetiky. Podle odborníků tvůrci zákona nedefinovali jeho dopad na český průmysl. „Dosud nikdo nepředložil důkaz, že norma neohrozí konkurenceschopnost České republiky,“ vysvětlil Pavlas.

Zástupci energetických firem poukazují na to, že závazky v oblasti emisí už jsou jednoznačně stanoveny Evropskou unií, zákon je podle nich zcela zbytečný. „My nedokážeme v tuhle chvíli plánovat do roku 2050, proto navrhujeme, aby vláda přicházela každých pět let s upřesněním opatření, aby byl naplněn smysl tohoto zákona,“ uvedl ředitel Odboru energetiky a ochrany klimatu Ministerstva životního prostředí Pavel Zámyslický.

Mohlo by vás zajímat:
Horní právo od středověku po současnost
Mostecko bez uhlí aneb Apokalypsa 2030
O uhlí se často lže