Vitásková nechce pustit miliardy na OZE

Předsedkyně ERÚ Alena Vitásková. Foto: iUHLI.cz
Poprvé v historii hrozí, že Energetický regulační úřad (ERÚ) nevypíše podporu pro většinu obnovitelných zdrojů. Podle předsedkyně úřadu Aleny Vitáskové by totiž šlo o krok v rozporu se zákonem. Pro příští rok je ve hře 42 miliard korun.
Vitásková odmítá vydat cenové rozhodnutí, podle kterého se řídí dotace pro solární elektrárny, chybí totiž notifikace Evropské komise. O notifikaci oficiálně žádá ministerstvo průmyslu a obchodu, ale podle vyjádření regulátora letos požádalo pozdě. Rozhodnutí z Bruselu tak může přijít až v průběhu příštího roku.
Rozhodnutí z Bruselu může přijít až v průběhu příštího roku
Notifikovány nejsou zdroje, které byly uvedeny do provozu před rokem 2013, tedy většina zejména fotovoltaických elektráren. Z celkových 45 miliard korun ERÚ zatím hodlá vyplatit pouhé tři miliardy pro zdroje, jež notifikovány jsou.
Čtěte také: ERÚ: Nedostatek uhlí zdraží teplo
Energetický regulační úřad na problém upozorňuje již několik měsíců. Vitásková už v polovině srpna písemně žádala o svolání Bezpečnostní rady státu, kde chtěla situaci řešit, ovšem nedočkala se odpovědi. Úřad se tedy hodlá striktně držet znění zákona a je rozhodnut tuto podporu nevypsat. Kdyby teď Vitásková cenové rozhodnutí vydala, riskuje právní následky.
Podle vyjádření Ministerstva průmyslu a obchodu lze využít takzvané blokové výjimky, které notifikaci nevyžadují, a protože se takto postupovalo i v minulosti, cenové rozhodnutí by se mohlo vydat i bez bruselského razítka.
Zastavení podpory by mělo ničivé důsledky pro většinu „zelených“ elektráren a tvrdě by dopadlo i na většinu bank, které na výstavbu solárních elektráren poskytly úvěry převyšující 100 miliard korun. Dá se také očekávat, že by se na stát snesla vlna žalob a mezinárodních arbitráží. „Zastavení podpory by znamenalo existenční problémy pro drtivou většinu provozovatelů elektráren. Většina přestojí měsíc, možná první kvartál, pak by přišla platební neschopnost,“ uvedl šéf Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpán Chalupa.
Celkové náklady na podporované zdroje elektřiny podle Nejvyššího kontrolního úřadu do roku 2030 převýší bilion korun. Jen v letech 2011 až 2014 činily téměř 157 miliard korun. Podstatnou část této sumy zaplatí samotní odběratelé jako příplatek ke spotřebované elektřině.
Mohlo by vás zajímat:
Německá Energiewende ohrožuje chudé
Související články