Doba čtení:1 m, 7 s
Těžba písku není náročná. Foto: pixabay.com

Když se řekne těžba, většina lidí si představí ropu, zemní plyn, nebo uhlí. Nejvíce se ale těží jiná surovina, písek. Na celém světě se ho každý rok vytěží něco mezi 32 a 50 miliardami tun.

Těžba písku v principu není nijak náročná. Vlastně jenom stačí odkrýt horní vrstvu zeminy a písek vyhrabat. „Štěrkopísek dobýváme pomocí plovoucího korečkového bagru, který se po hladině jezera pohybuje pomocí navijáků. Pod ním je spuštěná lafeta, na které jsou na řetěze spuštěné korečky, které písek vytahují nad hladinu,“ vysvětlil serveru idnes.cz báňský projektant pískovny v Kluku Oto Vrána.

Čtěte také:
Uhelný důl v Srbsku vydal římský poklad
Budou jednou české firmy těžit ve vesmíru?

Vytěžený materiál se pak na pásovém dopravníku přepraví na třídičku, kde se od písku oddělí kačírek, tedy drobné oblázky. Po vysušení se už může odvážet do betonárek. Ty ale zpravidla nejsou dál než 60 kilometrů. Velký podíl v ceně písku totiž hraje právě doprava, a tak by se nevyplatilo převážet ho na delší vzdálenosti.

Pro srovnání, uhlí se celosvětově v roce 2018 vytěžilo necelých 8 miliard tun. Uhlí se těží v téměř 70 zemích, ale 10 největších producentů těžilo v roce 2018 přes 90 % světového objemu. Největšími producenty jsou Čína, Indie, USA, Indonésie, Austrálie a Rusko.