Vítkovice už elektrárnu Ledvice nedokončí

elektrarna-ledvice-foto-cez_compressed

Ledvice jsou nejmodernější elektrárnou skupiny ČEZ. Foto: ČEZ

Škoda Praha Invest, která zajišťuje stavbu elektrárny Ledvice, vypověděla smlouvu o dodávce zařízení pro odlučování popílku s Vítkovice Power Engineering (VPE). Kontrakt dokončí firma ZVVZ.

Ta měla na energetickém zdroji, který ČEZ původně zamýšlel spustit už v roce 2012, postavit zařízení zajišťující tah spalin z kotle a zachycování popílku. Dodavatelem ventilátoru a dalších agregátů byla milevská skupina ZVVZ. Jenže ta Vítkovicím na začátku října vypověděla smlouvu, protože jí ostravská firma neplatila faktury, uvedl server e15.cz.

Čtěte také:
Ministerstvo vybralo místa pro jaderný odpad
O elektrárny na severu Čech je zájem

Škoda Praha Invest, která stavbu elektrárny pro ČEZ zajišťuje, nakonec smlouvu s Vítkovicemi vypověděla. „Novým dodavatelem celého díla včetně odpovědnosti za vady, nedodělky a záruční provoz je ZVVZ. Tato změna se nedotkne data dokončení projektu,“ uvedla mluvčí Škody Praha Invest Olga Dvorecká.

ZVVZ a VPE nechtěly dohodu komentovat. Kvůli rozchodu se ZVVZ, která v insolvenčním řízení požaduje po Vítkovicích zaplacení pohledávek ve výši necelých sto milionů korun, přišly Vítkovice o desítky milionů.

Na říjnovém jednání prozatímního věřitelského výboru zástupci vedení VPE přiznali, že bez ZVVZ nemohla firma dokončit dílo do stavu, kdy by jí Škoda Praha Invest vyplatila za provedené práce 130 milionů korun. Navíc se v září pokazily elektrické odlučovače popílku a bez ZVVZ nemohly Vítkovice provést ani tuto opravu za šedesát milionů korun. Hrozilo, že Škoda Praha Invest bude po Vítkovicích požadovat náhradu škody v řádu desítek až stovek milionů korun.

Škoda Praha Invest se s VPE při ukončení smlouvy dohodla na finančním vyrovnání. „Doplatek, který společnosti VPE zaplatíme, plně odpovídá dodané části díla,“ upřesnila Dvorecká.

Možné parametry dohody naznačuje zápis z jednání prozatímního věřitelského výboru. Škoda Praha Invest zaplatí Vítkovicím celkem 19,8 milionu korun a prohlásí, že nemá další pohledávky z titulu smlouvy o dílo. Takovou dohodu podpořil rovněž insolvenční správce VPE.

Ledvice jsou nejmodernější elektrárnou skupiny ČEZ. Elektrárenská firma ji už provozuje v rámci testování, dokončení se očekává v roce 2017. Na čtyřletém zpoždění se podepsaly problémy s ocelí, která nedokázala odolat vysokým teplotám používaným při spalování uhlí. Přidaly se také problémy s turbínou, v níž se ulomila lopatka. Za elektrárnu o výkonu 660 megawattů a s účinností 43 procent zaplatil ČEZ přes třicet miliard korun.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků
Elektrárna budoucnosti: vyšší výkon, nižší emise
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech