Vítr paralyzoval Česko

Vítr polámal tisíce stromů, dva z nich dokonce způsobily smrt člověka. Foto: pixabay.com

Vichřice, která včera řádila na celém území České republiky, napáchala obrovské škody. Vyžádala si dva lidské životy. Bez proudu bylo včera odpoledne více než půl milionu odběratelů, ČEZ vyhlásil kalamitní stav v osmi krajích.

Dva lidské životy si vyžádal silný vítr, který včera udeřil na Česko. U Starče na Třebíčsku spadl strom na ženu, v Jičíně usmrtil padající strom staršího muže. Hasiči zaznamenali po celé zemi tisíce výjezdů, nejčastěji k popadaným stromům a strženým střechám.

Čtěte také:
Vláda schválila surovinovou politiku nerostných surovin
ERÚ: Ať zákazníci zjistí, kolik podpora OZE stojí

Kvůli větru byl také přerušen nebo omezen provoz na desítkách železničních tratí. Největší komplikace působila neprůjezdná trať z Prahy do Olomouce a Ostravy, kterou využívají tisíce lidí. Nebyla zajištěna ani náhradní doprava. Stál i provoz mezi Prahou a Hamburkem.

ČEZ vyhlásil kalamitní stav pro Karlovarský, Královéhradecký, Liberecký, Pardubický, Plzeňský, Středočeský, Ústecký kraj a Vysočinu. Na pomoc s opravami povolal i subdodavatelské firmy, ale mnoho poruch se přesto podaří odstranit až v tomto týdnu. Některá místa jsou pro techniky špatně přístupná nebo zcela nepřístupná, což se týká například lesních úseků. V Karlovarském kraji musel kvůli výpadkům proudu zasednout krizový štáb. Kraj má obavy především z toho, aby nevznikly problémy s fungováním čistíren odpadních vod nebo s nedostatkem pitné vody.

Krizová linka ČEZ byla v průběhu dne přetížená a stejný problém měla i operační střediska hasičů. Hasiči měli ke 14:00 po celém Česku více než 4500 výjezdů a další přibývaly. Nejčastěji zasahovali u stromů popadaných na silnice, železnici, domy či auta nebo u uvolněných střech.

Kvůli větrné smršti byl uzavřen Pražský hrad, pražská zoo, pražské Výstaviště a všechny pražské hřbitovy. Zoo a Výstaviště neotevřou ani v pondělí. Zavřené byly také některé další hřbitovy v Česku, nejezdila lanovka na Ještěd, uzavřený byl i hrad Bezděz.

Nejsilnější náraz větru zaznamenaly měřicí přístroje meteorologů na nejvyšší české hoře Sněžce, měl rychlost 180 kilometrů v hodině. Velmi silný byl ale i v nížinách. Odvál například plechovou část střechy na střeše kostela svatého Václava na Čechově náměstí v Praze 10, uvolnila se také střecha Thomayerovy nemocnice. Vichřice poškodila i střechu na výjezdním středisku záchranné služby v Sušici, na základní škole v Brně-Líšni nebo na škole v Rychnově nad Kněžnou.

V Pardubicích vítr sroloval střechu na potravinářské škole, v Toužimi se uvolnily plechy na střeše domova s pečovatelskou službou. V Mostě se zřítil dřevěný pravoslavný kostel a v Lounech vítr strhl střechu činžovního domu. V Pardubicích vítr rozbil na největších městských hodinách ciferníky, na jedné straně Zelené brány zcela zmizely.

Silná bouře provázená prudkým větrem od noci sužovala země centrální Evropy. Vyžádala si nejméně pět životů a značné materiální škody. Po dvou obětech si živel vyžádal v Polsku a v Česku a jednu v Německu.

Mohlo by vás zajímat:
Na výsypce dnes přistávají letadla
Dříve měsíční krajina, dnes poklad přírody
Z dolu ve Virginii udělali golfové hřiště