Vizitky obžalovaných v kauze MUS

Paragraf foto: imagio.cz

Tunelování, podvodné ovládnutí společnosti a přijetí úplatku jsou podezření, která navrhla v kauze MUS vyšetřit policie.

Policie navrhla obžalovat kvůli podezření z tunelování a podvodného ovládnutí firmy pět bývalých manažerů a z přijetí úplatku podezírá bývalého náměstka ministra průmyslu Roberta Sýkoru. Vizitky obžalovaných jsou řazeny abecedně.

Marek Čmejla (49) – Vystudovaný kybernetik a někdejší člen kapely Tichá dohoda zahájil svou manažerskou dráhu ve finanční skupině Newton, kterou v roce 1994 založili další dva obžalovaní Petr Kraus a Antonín Koláček. Podle médií sehrála společnost Newton podstatnou roli při skrytém nákupu akcií mosteckých dolů. V roce 2001 Čmejla svůj podíl v Newtonu prodal a stal se manažerem Appian Group, která nedlouho poté ovládla strojírny Škoda Holding. V roce 2010 koupil Čmejla spolu s Jiřím Divišem a dalšími dvěma osobami dopravně strojírenskou Škodu Transportation. V roce 2012 Čmejla založil hudební skupinu Všichni svatí. V letech 2012 až 2013 byl předsedou dozorčí rady akciové společnosti Loterie Korunka.

Česká policie v červnu 2012 oznámila, že začala stíhat Čmejlu spolu s Antonínem Koláčkem, Jiřím Divišem, Lubošem Měkotou, Oldřichem Klimeckým a Petrem Krausem pro podezření, že vyvedli z MUS 150 milionů dolarů a použili je na nákup jejích akcií. K obvinění z trestných činů zneužití informace a postavení v obchodním styku přibylo později ještě obvinění z podvodu při privatizaci v roce 1999. Podle žalobce způsobili státu škodu přes 1,6 miliardy korun.

Čtěte také:
Bývalý uhlobaron chce stavět hotel
Slunečné plány uhlobarona trápí památkáře

Soud ve švýcarské Bellinzoně v říjnu 2013 shledal v kauze MUS Čmejlu vinným spolu s Divišem, Koláčkem, Krausem a Klimeckým. Čmejla byl odsouzen na čtyři roky vězení. Všichni bývalí majitelé a exmanažeři MUS byli uznáni vinnými z podvodů a praní špinavých peněz. Bývalí manažeři se proti verdiktu odvolali.

Jiří Diviš (60) – V 70. letech hrál basketbal za Baník Most. Poté emigroval do Švýcarska, kde vystudoval práva a začal pracovat v investičním poradenství. V 90. letech v Česku zastupoval švýcarskou společnost Investenergy, která skupovala akcie MUS pro Appian Group. V letech 1998 až 2002 byl členem dozorčí rady MUS. Coby vrcholný manažer Appianu byl Diviš v roce 2003 vyslán do dozorčí rady Škoda Holdingu a v roce 2010 se stal jedním ze čtyř spolumajitelů Škody Transportation. V roce 2013 ho švýcarský soud v kauze MUS uznal vinným z podvodů a praní špinavých peněz a zatím nepravomocně odsoudil na tři roky a deset měsíců do vězení. Dostal také peněžitý trest. Podle českého obchodního rejstříku je nyní členem dozorčí rady společnosti Škoda Trasportation, místopředsedou dozorčí rady Škoda Investment a společníkem Divino Club, s.r.o.

Oldřich Klimecký (76) – Někdejší generální ředitel MUS, jenž řadu let zasedal ve statutárních orgánech vlastníka mosteckých dolů. Figuroval také v orgánech Výzkumného ústavu pro hnědé uhlí či FK Baník Most. V současnosti už stojí mimo byznys. V roce 2013 byl uznán vinným z podvodů a praní špinavých peněz a odsouzen ke třem rokům a jednomu měsíci a k peněžitému trestu. Klimecký figuruje také v případu několika bývalých mosteckých zastupitelů, kteří stanuli před soudem kvůli údajným škodám vzniklým při prodeji majetku města Most. Letos v dubnu je soud už potřetí zprostil obžaloby.

Antonín Koláček (57) – Vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze, poté pracoval jako personalista, mimo jiné u Komerční banky. V roce 1994 stál spolu s Petrem Krausem u vzniku společnosti Newton Financial Management Group. O rok později usedl Koláček do představenstva MUS, do něhož se dostal coby vrchní personalista Komerční banky, která v důlní firmě vlastnila podíl. V letech 1993 až 1997 zároveň působil v dozorčí radě Komerční banky. Postupně se stal nejvlivnějším manažerem MUS a byl rovněž generálním ředitelem Appian Group. V roce 2005 spolu s manažerem Lubošem Měkotou (ten v březnu 2013 zemřel) získali každý čtyřicetiprocentní podíl v dolech, který posléze prodali Pavlu Tykačovi. Koláček se poté z byznysu stáhl a nyní se věnuje buddhismu a cestování. Je zakladatelem a majitelem společnosti Maitrea zaměřené na duchovní rozvoj. Podle obchodního rejstříku je také jednatelem Ananda, s.r.o. a členem správní rady obecně prospěšné společnosti Mateřská škola a Domov MAITREA. Švýcarský soud ho v kauze MUS uznal vinným z podvodů a praní špinavých peněz a zatím nepravomocně odsoudil na čtyři roky a čtyři měsíce do vězení a udělil mu i peněžitý trest.

Petr Kraus (49) – V roce 1994 stál spolu s Koláčkem u zrodu společnosti Newton Financial Management Group, která se zabývala obchodováním na finančních trzích a souvisejícím poradenstvím. Kraus je prostřednictvím společnosti Eurogate, Ltd. jediným akcionářem holdingu Newton i v současnosti. Finanční prostředky investoval do vzdělávání a psychologických výzkumů (například Nadační fond Erudikon). V roce 2013 ho švýcarský soud odsoudil ke třem letům vězení, z toho k jednomu roku a čtyřem měsícům nepodmíněně.

Robert Sýkora (52) – Je bývalým náměstkem někdejšího ministra průmyslu a obchodu Miroslava Grégra, mimo jiné řešil útlum těžby v MUS. V minulosti byl předsedou dozorčí rady bývalé Nové huti. V roce 1991 se stal místopředsedou mladých sociálních demokratů, kde se spřátelil se Stanislavem Grossem. Je mužem, který figuroval ve zbohatnutí expremiéra. V roce 2007 mu prodal za zhruba 20 milionů korun akcie Moravia Energo, které Gross obratem zpeněžil za více než sto milionů. V kauze MUS čelí Sýkora obvinění z přijímání úplatku.

Mohlo by vás zajímat:
Caterpillar vymýšlí bagry budoucnosti
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
V Kodani vzniká unikátní spalovna se sjezdovkou