Vláda dnes nejspíš potvrdí Drábovou ve funkci

„Dana Drábova wikipedia Aida_compressed

Dana Drábová je jedinou kandidátkou na post předsedkyně SÚJB. Foto: Aida, wikipedia.org

Vláda dnes rozhodne, zda Dana Drábová zůstane předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB). Vedení jednotlivých státních úřadů ministři znovu vybírají kvůli novému služebnímu zákonu, kandidáty nejdřív doporučí odborná komise. Podle informací ČTK je Drábová jedinou uchazečkou.

Jaderná fyzička Drábová (54) je předsedkyní SÚJB od listopadu 1999, předtím vykonávala funkci ředitelky Státního ústavu radiační ochrany. V roce 2014 získala od prezidenta Miloše Zemana medaili Za zásluhy prvního stupně. V lednu letošního roku Drábová oznámila, že v říjnových volbách bude za hnutí Starostové a nezávislí (STAN) jako dvojka kandidátky kandidovat do krajského zastupitelstva ve středních Čechách.

Čtěte také:
Vláda rozvoj jádra neřešila
Blok Dukovan má povolení do konce března

Drábová může z titulu své funkce hrát významnou roli i z hlediska tuzemského hnědého uhlí. To má být v budoucnu v českém energetickém mixu nahrazeno právě jádrem. Zvýšení role jaderných elektráren je ovšem podmíněno výstavbou dalších bloků v Temelíně a Dukovanech. V tuto chvíli však není zdaleka jisté, kdy a zda se vůbec začne stavět. Půjde totiž o investici za stovky miliard korun, jejíž financování zatím není vůbec zajištěno. Jaderná nejistota byla přitom hlavním argumentem ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka, proč odložit otázku prolomení limitů povrchové těžby v lomu ČSA. Za pár let se totiž může ukázat, že tamní uhlí bude Česká republika potřebovat.

Mohlo by vás zajímat:
Analytici: Němci s uhlím počítají
Německá Energiewende ohrožuje chudé
Teplárenské sdružení: Jen Bílina nestačí